AktualnościMiasto i region

Złóż wniosek i korzystaj z niższej taryfy za prąd

30 listopada m.in. małe i średnie firmy, organizacje pozarządowe oraz podmioty publiczne powinny złożyć wniosek o skorzystanie z obniżonej taryfy za prąd w kwocie 785 zł za MWh.

Jeśli od 24 lutego zapłacił ktoś za energię więcej niż 785 zł za MWh trzeba pamiętać, że regulacja daje możliwość wyrównania do tej stawki, która została zamrożona od momentu wybuchu wojny w Ukrainie.

Możliwość zastosowania gwarantowanej ceny maksymalnej ceny wynika z ustawy o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r. Mechanizm maksymalnych cen energii ma chronić uprawnionych odbiorców przed drastycznym wzrostem cen prądu.

W przypadku gospodarstw domowych cena maksymalna została ustalona na poziomie 693 zł za MWh. Będzie obowiązywać po przekroczeniu rocznych limitów zużycia: 2 MWh – dla gospodarstw domowych; 2,6 MWh – dla rodzin z osobą niepełnosprawną; 3 MWh – dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Gospodarstwa domowe, aby skorzystać z ceny energii elektrycznej 693 zł za MWh powyżej 2 MWh zużycia rocznie, nie muszą składać żadnego oświadczenia. Stosownego rozliczenia odbiorcy dokona samodzielnie sprzedawca energii elektrycznej. Jedynie gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w 2023 r. z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenia, ale do 30 czerwca 2023 r.

Informacja w sprawie podmiotów uprawnionych dostępna jest m.in. na stronie Tauronu (dostępny jest tam wzór oświadczenia wraz z instrukcją wypełnienia i sposobem złożenia).

Źródło: UM Częstochowa