AktualnościMiasto i region

Zbadaj swoje płuca – bezpłatnie

Nawracające objawy ze strony układu oddechowego? Warto pomyśleć o badaniu spirometrycznym. W Częstochowie będzie można zrobić je 9 stycznia przy al. Pokoju 10 w busie Fundacji NEUCA dla Zdrowia.  

Przewlekły kaszel, odkrztuszanie wydzieliny, duszność, nawracające stany zapalne – wszystko to powinno zachęcać nas do badania. Zdrowie płuc powinny mieć na uwadze osoby z różnych grup wiekowych i różnych warstw społecznych. Nie należy bagatelizować niepokojących objawów, gdyż wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szansę na skuteczne leczenie.

Główne czynniki przyczyniające się do chorób układu oddechowego to zanieczyszczone powietrze i palenie papierosów. Szacuje się, że na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polek i Polaków. Około 4 mln ma astmę, a 2,5 mln – przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Niestety, połowa chorych na astmę i ponad trzy czwarte chorych na POChP nie wie o swojej chorobie. Dlatego tak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań spirometrycznych, które pomagają w postawieniu diagnozy. Wykrycie schorzenia w odpowiednim czasie pozwala zastosować odpowiednie leczenie, które poprawia jakość życia i często wydłuża życie chorego. Poza tym – płuca pozostają tym narządem, który najczęściej obciążony jest w razie infekcji SARS-CoV-2.   

Podstawowym i najczęściej stosowanym badaniem w diagnostyce chorób układu oddechowego jest pomiar spirometryczny. I właśnie to badanie będzie można sobie zrobić w Częstochowie w najbliższy poniedziałek. ,,Spirobus” Fundacji NEUCA dla Zdrowia będzie czekał na chętnych w poniedziałek, 9 stycznia, przy al. Pokoju 10, w godzinach 10 – 16.

Uwaga – do badania spirometrycznego nie mogą przystąpić osoby przed 21. rokiem życia, po zawale serca, udarze mózgu, po jakimkolwiek zabiegu inwazyjnym na sercu, po operacji oczu (przez pół roku), z tętniakami, odmą opłucnową lub zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym.


Dodatkowo – już w ramach profilaktyki cukrzycowej – w busie będzie można samodzielnie wykonać pomiar poziomu cukru we krwi. Nad poprawnością takiego pomiaru czuwać będzie odpowiedni personel.  

Udział w badaniu jest bezpłatny – trzeba się tylko wcześniej zapisać, ale można to zrobić przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, przy al. Pokoju 10.

Organizator zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby w obecnych warunkach zwiększonych przypadków wszelkich infekcji, w tym grypy, zapewnić wszystkim pacjentkom i pacjentom bezpieczeństwo. W ,,spirobusie” będą się odbywać tylko umówione wizyty. Organizator zaprasza osoby, które nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem i zakrywają usta i nos maseczką.  

Wszelkie szczegóły na temat przeciwwskazań do badania, terminów, lokalizacji i zapisów są na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia w sekcji ,,Aktualności”. 

Źródło: UM/Fundacja NEUCA dla Zdrowia