Limit ceny na rosyjską ropę

„Wprowadzony przez G7, Unię Europejską i Australię limit ceny na rosyjską ropę naftową transportowaną drogą morską natychmiast ma uderzyć w najważniejsze źródło dochodów Rosji” — przekazała minister skarbu USA Janet Yellen.

„Dzisiejsza decyzja również pomoże dalej ograniczyć finanse Putina i zmniejszyć dochody, których używa, by opłacać swoją brutalną inwazję. W czasie gdy rosyjska gospodarka już się kurczy, a jej budżet jest coraz bardziej napięty, limit ceny natychmiast uderzy w najważniejsze źródło dochodów Putina” — napisała Yellen w wydanym w piątek wieczorem oświadczeniu.

Szefowa amerykańskiego ministerstwa skarbu podkreśliła, że limit ma ograniczyć możliwości finansowania przez Rosję jej brutalnej i nielegalnej napaści na Ukrainę, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności światowych dostaw energii.

Pułap będzie szczególnie korzystny dla państw o niskich i średnich dochodach, które już poniosły ciężar podwyżek cen energii i żywności, wzrastających z powodu wojny Putina” — zaznaczyła.

Wyjaśniła, że niezależnie od tego, czy takie kraje będą kupowały ropę po cenach poniżej, czy powyżej limitu, ograniczenie ustabilizuje cenę ropy na światowych rynkach i pozwoli biedniejszym krajom na zawieranie korzystniejszych umów na rosyjski surowiec. Limit będzie działał poprzez zakaz dostarczania usług związanych z transportem ropy drogą morską — w tym ubezpieczeniowych i finansowych — dla surowca zakupionego za cenę przekraczającą ustalony pułap 60 dolarów za baryłkę. Firmy z państw grupy G7 kontrolują ok. 90 proc. światowego rynku ubezpieczeń transportów morskich, co gwarantuje przestrzeganie zakazu — podkreśliło amerykańskie ministerstwo skarbu.

Źródło: PAP