AktualnościMiasto i region

ZaBŁYSZCZ w CIEMNOŚCI

W piątek o 19:00 Częstochowska Masa Krytyczna organizuje akcję edukacyjną, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób poruszających się pieszo i rowerzystów. Tuż po comiesięcznym przejeździe przez miasto, rozdawane będą materiały edukacyjne, jak ważne są odblaski i gdzie najlepiej je umieścić. Do ulotek dołączona zostanie taśma odblaskowa, którą każdy będzie mógł samodzielnie wszyć na ramię, plecak itp. Rozdawane będą także inne odblaski, jak kamizelki, breloki, opaski.

Piesi i rowerzyści często stają się ofiarami wypadków ulicznych. Osoby te są zwykle ubrane w mało wyróżniające się ubrania, nie mają odblaskowych elementów. Gdy wcześnie robi się ciemno, stają się mniej widoczne na ulicy przez innych uczestników ruchu, co naraża je na szczególne niebezpieczeństwo. Poprzez akcję „ZaBŁYSZCZ w CIEMNOŚCI” członkowie ruchu Częstochowska Masa Krytyczna chcą uświadamiać wszystkich, jak ważne jest bycie widocznym, a tym samym przyczynić się do ochrony życia i zdrowia pieszych i rowerzystów.

Osoba wyposażona w odblask jest widoczna z odległości 150 metrów, co daje innym użytkownikom ulicy, w tym kierowcom samochodów, więcej czasu na reakcję i próbę uniknięcia potencjalnego zderzenia. Organizatorzy akcji i osoby zaprzyjaźnione będą rozmawiać z każdą napotkaną osobą, która jest lub może być mało widoczna dla innych. Na koniec każdy z edukowanych otrzyma odblaskowy gadżet. Akcja „ZaBŁYSZCZ w CIEMNOŚCI” skierowana jest do wszystkich, niezależnie od wieku czy płci.