AktualnościMiasto i region

Zabezpiecz mieszkanie na Święta

W ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba włamań do domów i mieszkań na terenie Częstochowy i powiatu. Mając na uwadze zbliżający się okres świąteczny i planowane wyjazdy, apelujemy do mieszańców o zwrócenie uwagi zarówno na mienie własne, jak również okolice domów swoich sąsiadów.

Złodziej typując dom do włamania wybierze ten usytuowany w ustronnym miejscu, z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania, gdzie ryzyko zauważenia go będzie znikome. Czasem jednak złodzieje nie muszą się w ogóle wysilać, bowiem sami im ułatwiamy działanie nie zabezpieczając okien i balkonów, pozostawiając je otwarte i bez nadzoru. Unikajmy takich sytuacji, żeby nie kusić złodzieja. Można zainwestować w system alarmowy, monitoring, rolety antywłamaniowe, zamki z atestem i inne zabezpieczenia przeciwwyważeniowe, ale przede wszystkim nie ułatwiajmy złodziejom zadania i zamykajmy wszystkie okna i drzwi.

Pamiętaj! Nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w 100% zabezpieczenie posiadanego przez ciebie mienia. Najlepszym alarmem jest twoja czujność i przezorność oraz pomoc sąsiada.

Gdy planujemy dłuższy wyjazd, na pewno nie informujmy o tym całego świata, zamieszczając wpisy czy zdjęcia w Internecie. Nie zostawiajmy również cennych przedmiotów w domu podczas naszej nieobecności. Rozważmy zdeponowanie pieniędzy czy biżuterii w banku. Pamiętajmy, że to może tylko ułatwić zadanie przestępcy, chcącemu pozbawić nas dorobku naszego życia.

Nieoceniona jest tutaj pomoc sąsiada, który zwróci uwagę, gdy coś niepokojącego będzie się działo w pobliżu naszego mieszkania. Warto więc nie być anonimowym i poznać się bliżej z sąsiedztwem. Wzajemna pomoc nic nie kosztuje!

Niezwłocznie zatelefonuj na numer alarmowy 112, gdy:

  • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi twój niepokój w miejscu zamieszkania;
  • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;
  • zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
  • zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby w okolicy posesji sąsiada, na ulicy czy na parkingu;
  • przypadkowo staniesz się świadkiem włamania lub kradzieży, albo zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo;
  • widząc zagrożenie – nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast powiadom Policję.

Źródło: KMP Częstochowa