AktualnościKulturaMiasto i region

Za nami 34. Plener Miejski Częstochowa 2021. Motywem czarno-białe fotografie

We wtorek 10 maja w Muzeum Częstochowskim odbył się wernisaż wystawy Częstochowa, sesja w czerni i bieli. Głównym celem projektu jest promocja miasta i jego historii, jak również integrowanie środowiska profesjonalnych twórców i wspieranie jego inicjatyw. 

– Mówiąc kolokwialnie, cały pawilon wystawowy jest nasz, ponieważ prezentowane są tutaj dwie wystawy – mówi o wystawie Krzysztof Malewicz, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego. – Pierwsza, którą mogliśmy już tydzień temu zobaczyć, to jubileuszowa wystawa Elżbiety i Lecha Ledeckich i te prace prezentowane są na piętrze. Jest to jubileusz 50-lecia ich twórczości. Dzisiejsza wystawa zaś to 34. odsłona „Pleneru Miejskiego” – tym razem sesja w czerni i bieli. Choć sam tytuł sugerowałby, że mówimy o fotografiach, to my, w gruncie rzeczy, postawiliśmy na wszelki inne techniki plastyczne, w związku z czym znajdziemy tutaj różnego rodzaju kolaże, oleje, rysunki, czy techniki mieszane. Dlaczego czarno-biały? Dlatego, że chcieliśmy nawiązać do starej fotografii, tej, którą Państwo możecie znaleźć w swoim domowym archiwum, jakimś starym albumie itp. Taka fotografia, potocznie mówiąc „z duszą”, przywołuje miłe wspomnienia, pewne bliskie nam osoby i chcieliśmy, żeby Częstochowa w czerni i bieli wywołała u Państwa takie samo wrażenie, jak fotografia z dawnych lat – podsumowuje prezes Malewicz.

W ekspozycji wzięło udział 40 artystów, również spoza okręgu częstochowskiego. Współorganizatorem wydarzenia był ZPAP Okręgu Częstochowskiego. Ekspozycję zwiedzać można do 5 czerwca.