AktualnościMiasto i region

Wysokie podwyżki dla radnych i prezydenta

18 listopada 2021 roku radni przegłosowali dwie uchwały, mające na celu podniesienie diet częstochowskich samorządowców. Zgodnie z nimi, prezydent miasta zarabiał będzie niemal dwukrotnie tyle, co w chwili obecnej, a uposażenia radnych wzrosną o 60 procent.

Podwyżki są możliwe dzięki ustawie wprowadzonej w sierpniu 2021 roku przez PiS, której posłowie uznali, że wynagrodzenia radnych są za niskie.

Zwykle sesję Rady Miasta poprzedza dyskusja, tym razem jednak nikt nie zamierzał się wypowiadać. Większość uczestników głosowania, w liczbie 19 radnych, poparła projekty uchwał. Przeciwko podwyżce diet zagłosowali przedstawiciele PiS: Piotr Wrona, Konrad Jarzyński, Monika Pohorecka i Katarzyna Jastrzębska. Piotr Kaliszewski, Barbara Struzik i Agata Pawłowska wstrzymali się od głosu. Ryszard Szczuka jako jedyny nie zagłosował.

Projekt podwyżki dla prezydenta spotkał się z poparciem 20 radnych. Przeciwko wystąpiło 6 radnych z PiS: Paweł Ruksza, Piotr Wrona, Piotr Kaliszewski, Konrad Jarzyński, Monika Pohorecka i Katarzyna Jastrzębska. Jacek Krawczyk i Beata Struzik wstrzymali się od głosu.

Zgodnie z nowymi ustaleniami zarobki prezydenta przekroczą 20 tysięcy złotych (10 770 zł wynagrodzenia zasadniczego plus dodatki). Dieta szeregowego radnego wzrośnie z 1878,89 do 3006,23 zł, a Przewodniczący Rady, wcześniej zarabiający 2684,13 zł, otrzyma 4294,61 zł. Podwyżki to nie wszystko – radni otrzymają również wyrównanie od sierpnia.

Zmniejszeniu uległa także obniżka diety za nieobecność na posiedzeniu w trybie nagłym: wynosiła 25%, obecnie będzie to 5% diety.

Podsumowując, w sprawie podwyżek za ich ustanowieniem głosowali radni LEWICY, Koalicji Obywatelskiej i ugrupowania Wspólnie dla Częstochowy, przeciwko – radni PiS.