18-20
76. Sezon Artystyczny w Filharmonii Częstochowskiej
Filharmonia im. Bronisława Hubermana w Częstochowie rozpoczęła nowy sezon artystyczny. Na scenie wystąpili muzycy Orkiestry Symfonicznej oraz zaproszeni soliści. Jednym z wykonawców był światowej sławy skrzypek Mariusz Patyra, nazywany polskim Paganinim. Koncert inauguracyjny połączono z Jubileuszem 75 lat istnienia Filharmonii, który w związku z epidemią nie mógł się odbyć w pierwotnym terminie.

Leonardo da Vinci "Rocznicowo"
W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II zaprezentowano niezwykłą wystawę „Leonardo da Vinci Rocznicowo” autorstwa Marii Teresy Stąpel.
Maria Teresa Stąpel jest kwalifikowaną instruktorką teatralną i animatorką działań teatralnych dla młodzieży. Należy też do Polskiego Związku Artystów Plastyków. Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym, tkaninie unikatowej i collage’u. 
Polska Organizacja Wojskowa w Muzeum Monet i Medali JPII
W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, 18 września br. odbyło się spotkanie promujące najnowszą książkę historyka pana Lecha Mastalskiego. „Polska Organizacja Wojskowa” - Okręg Częstochowsko – Wieluński Va/ IX 1915-1918. „Książka powstawała 12 lat. To już kolejna książka pana Mastalskiego, pierwsza publikacja dotyczy oficerów, którzy zamordowani zostali przez Sowietów w 1940 roku. Jego publikacje są cennym źródłem dla naukowców, pasjonatów dziejów, ale i każdego kto chce poznać bliżej Polską historią.
11-13
"Mała Armia Janosika" we Wrzosowej
Największa dziecięco-młodzieżowa kapela góralska "Mała Armia Janosika" przebywała w okolicach Częstochowy 12 i 13 września. W miejscowości Wrzosowa wystąpili z niezwykłym koncertem ku czci Jana Pawła II. W czasie wolnym młodzi artyści zwiedzali okolice powiatu częstochowskiego. Nasza kamera towarzyszyła im podczas pobytu na Jurze.
4-6
Dożynki Jasnogórskie
Na Jasnej Górze odbyły się Dożynki Jasnogórskie. Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia Bogu za plony to coroczna modlitwa z udziałem tysięcy wiernych. W uroczystej Sumie Pontyfikalnej, z błogosławieństwem wieńców żniwnych, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i rządowych z prezydentem Polski Andrzejem Dudą na czele.
Podczas Mszy św. dziękowano też za stulecie urodzin św. Jana Pawła II oraz setną rocznicę Cudu nad Wisłą, czyli zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej.
Tradycyjnie Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim towarzyszyła Krajowa Wystawa Rolnicza, w tym roku zorganizowana na parkingu niedaleko Domu Pielgrzyma.

Krajowa Wystawa Rolnicza 2020
Zgodnie z wieloletnią tradycją, w pierwszy weekend września, w Częstochowie pojawiły się kolorowe stoiska z różnorodnymi produktami. Chleby, sery, wyroby mięsne i prawie wszystko, co natura podarowała człowiekowi. W otwarciu Krajowej Wystawy Rolniczej uczestniczyło wiele osób, a wśród nich samorządowcy oraz polscy parlamentarzyści. Uroczystego otwarcia dokonał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który podczas wystąpienia zwrócił uwagę na sytuację polskiego rolnictwa w dobie koronawirusa. W tym roku impreza odbyła się wyjątkowo nie w III Alei Najświętszej Maryi Panny, a na parkingu przy Jasnej Górze. 

Premiera nowego spektaklu „Fałsz”
Teatr im. Adama Mickiewicza rozpoczął sezon artystyczny premierą nowej sztuki. „Fałsz” w reżyserii André Hübnera-Ochodlo przypomina klasyczny kryminał, który jest jedynie punktem wyjścia do całej opowieści. Ukazana historia wskazuje na pragnienia, słabości oraz skomplikowaną naturę ludzkich zachowań. Nowy spektakl wystawiony na deskach częstochowskiego teatru to historia dwóch sióstr oskarżonych o spowodowanie wypadku, w którym zginęła rowerzystka. Policja zaczyna prowadzić śledztwo, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę zaszło feralnej nocy. Wśród bohaterów pojawia się też świadek zdarzenia, który namawia kobiety do ustalenia wspólnej wersji wydarzeń.
Back to Top