AktualnościMiasto i region

Władze ukraińskiego Humania przekazują wielkanocne życzenia Częstochowie

Władze ukraińskiego miasta Humań – obok ogromnie ciepłych świątecznych pozdrowień – przesyłają Częstochowie podziękowania za wsparcie w obliczu rosyjskiej napaści.

Pod życzeniami, które dotarły drogą mejlową do częstochowskich władz samorządowych, podpisały się Iryna Płetniowa – burmistrzyni Humania oraz Halina Kuczer – przewodnicząca tamtejszego Towarzystwa Przyjaźni z Zagranicą.

Czytamy tam m.in.: Chcemy wyrazić wdzięczność za wsparcie i udzielaną pomoc w walce z rosyjską agresją, trwałą i owocną współpracę w zakresie wymiany delegacji studyjnych w celu zapoznania się z kulturą i tradycjami naszych narodów.

Przedstawicielki społeczności Humania życzą także częstochowiankom i częstochowianom spokoju, szczęścia i dobrobytu. Wyrażają nadzieję, że te wielkanocne święta staną się początkiem ,,długo oczekiwanego pokoju.”

Humań leży w centralnej Ukrainie, ok. 200 km od Kijowa. W jego dziejach nie brakuje licznych polskich wątków – w czasie zaborów był ważnym ośrodkiem edukacyjnym dla Polek i Polaków, a podczas I wojny światowej mieściła się tam siedziba Polskiego Towarzystwa Pomocy Ofiarom Wojny.

Jeszcze jesienią zeszłego roku oficjalna delegacja samorządu Częstochowy została niezwykle serdecznie przyjęta w Humaniu, biorąc udział w święcie tego miasta. Planowano wówczas m.in. zbliżenie między szkołami różnych szczebli z obu miast oraz współpracę strażaków z Humania z dwiema częstochowskimi jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej.

źródło: UM Częstochowa