AktualnościPolska i Świat

Władimir Putin udzielił wywiadu amerykańskiemu dziennikarzowi

Władimir Putin udzielił wywiadu dla amerykańskiego dziennikarza Tuckera Carlsona. Rozmowa miała miejsce w Moskwie, 8 lutego 2024 roku. Był to pierwszy wywiad, jakiego prezydent Rosji udzielił zachodniemu dziennikarzowi od czasu, gdy prawie dwa lata temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Wywiad trwał ponad dwie godziny i został wyemitowany w nocy z 8 na 9 lutego czasu polskiego przez kanał Rossija 1.

W wywiadzie poruszono wiele tematów, takich jak sytuacja na Ukrainie, stosunki z USA i NATO, historia i kultura Rosji, a także Polska. Putin przedstawił swoją wizję i argumenty na te kwestie, często kłamiąc lub zniekształcając fakty. Niektóre z jego kłamstw dotyczyły Polski i Ukrainy, jakie padły w wywiadzie, zostały sprostowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Carlson jest amerykańskim komentatorem politycznym, znanym z prorosyjskich i proputinowskich poglądów. Był zwolennikiem i przyjacielem byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, który ma być kandydatem Partii Republikańskiej w listopadowych wyborach prezydenckich. Carlson został zwolniony z Fox News w 2023 roku po tym, jak stacja otrzymała wiele pozwów sądowych za szerzoną przez niego dezinformację.

Wywiad Putina dla Carlsona był szeroko nagłośniony przez rosyjską propagandę, która chciała pokazać Putina jako silnego i szanowanego lidera na świecie, a także wpłynąć na opinię publiczną na Zachodzie, szczególnie wśród zwolenników Trumpa. Wywiad był też próbą wywarcia presji na USA i NATO, aby zrezygnowały z poparcia dla Ukrainy i zgodziły się na warunki Rosji.

SC; fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons