AktualnościMiasto i regionWarte uwagi

WKU w Katowicach ogłosiło ćwiczenia wojskowe dla mieszkańców woj. śląskiego

W kwietniu na terenie całego kraju rozpoczną się ćwiczenia wojskowe. Wezwanie może dostać każdy, kto złożył przysięgę i otrzymał przydział mobilizacyjny. Otrzymują je już także mieszkańcy województwa śląskiego. Ćwiczenia będą obowiązkowe, a szanse, by ich uniknąć, niewielkie.

Wezwanie na ćwiczenia wojskowe może dostać każdy żołnierz przeniesiony do rezerwy i posiadający przydział mobilizacyjny. Dostają je także mieszkańcy województwa śląskiego. Ćwiczenia są obowiązkowe i rozpoczną się w kwietniu. Jak mówi mjr Mariusz Maury z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Katowicach, w ostatnich miesiącach ćwiczenia nie były organizowane. Podjęto jednak decyzję, by wznowić je w II kwartale 2022 roku. Będą odbywać się na terenie całego kraju.

– W tym roku rozkazem wyższych przełożonych ćwiczenia ruszą od drugiego kwartału. Jeśli nic się nie zmieni pod względem pandemii, to od kwietnia w jednostkach będą prowadzone ćwiczenia. Ćwiczenia są obowiązkowe, a możliwości ich uniknięcia są naprawdę niewielkie. Dlatego wysyłamy karty od lutego, aby rezerwiści mieli czas przygotować swoje życie zawodowe i prywatne na okres ćwiczeń – mówi mjr Mariusz Maury.

Wezwanie otrzymują żołnierze przeniesieni do rezerwy, którzy złożyli niegdyś przysięgę i posiadają przydział mobilizacyjny. Dowódcy jednostek przekazali do Wojewódzkich Komend Uzupełnień imienne listy osób, które mają otrzymać wezwanie. Trzeba zaznaczyć, że otrzymuje się je bez względu na obecną sytuację zawodową. Osoby zatrudnione, czy samozatrudnione, będą miały czas na to, by przygotować się do wyjazdu na ćwiczenia. Dodatkowo, wysyła się je w oparciu o adres zameldowania. Osoby, które mieszkają już w innej części Polski, a nawet świata, również muszą się na nie stawić.

– Ćwiczenia są obowiązkowe, a możliwości ich uniknięcia są naprawdę niewielkie. Dlatego wysyłamy karty od lutego, aby rezerwiści mieli czas przygotować swoje życie zawodowe i prywatne na okres ćwiczeń. Dla nas ważny jest adres zameldowania. Jeśli ktoś pracuje za granicą, stale, lub okresowo, a wciąż jest zameldowany w Polsce, też jest objęty obowiązkiem ćwiczeń. Zwolniony będzie tylko w sytuacji, kiedy wymelduje się z Polski – mówi mjr Mariusz Maury.

fot.: portal-mundurowy.pl