AktualnościKulturaMiasto i region

Wielki powrót „Konfrontacji Filmowych”. Przegląd obejmie także Częstochowę

„Konfrontacje Filmowe”, przegląd mający ogromne poważanie wśród kinomanów, zostaje właśnie ,,wskrzeszony” przez Gutek Film. Od 9 do 18 września aż 14 znakomitych tytułów będzie można zobaczyć także w OKF ,,Iluzja” w Częstochowie.   

Był czas, kiedy na organizowanych w rożnych polskich miastach ,,Konfrontacjach Filmowych” musiał ,,odliczyć się” każdy koneser i każda koneserka artystycznego, autorskiego kina – jeszcze przed powstaniem takich imprez jak festiwale Nowe Horyzonty, Camerimage, Transatlantyk, Off Camera czy Warszawski Festiwal Filmowy. ,,Konfrontacje” były przeglądem kilkunastu najważniejszych filmów roku, które często nie trafiały potem do regularnej dystrybucji kinowej. Kompaktowy zestaw pozwalał właściwie ,,za jednym zamachem” obejrzeć najgłośniejsze i nagradzane na świecie tytuły w towarzystwie innych tzw. ,,cinefiles” – czyli koneserek i koneserów kina. Przed seansami tworzyły się wówczas kolejki, a czasami jedynym sposobem, aby dostać się na pokaz było zdobycie wejściówki od ,,konika”.  Na ,,Konfrontacje” długo się czekało i jeszcze dłużej o nich dyskutowało…  

Gutek Film – prowadzony przez bardzo zasłużonego dla filmowego życia w Polsce Romana Gutka – reanimuje teraz to legendarne wydarzenie we współpracy z najlepszymi kinami studyjnymi w 18 miastach w Polsce, także w Częstochowie. W programie tegorocznej edycji – pierwszej od 1993 roku – znajdzie się 14 tytułów. Każdy został nagrodzony lub miał międzynarodową premierę na jednym z najważniejszych festiwali filmowych – w Cannes, Wenecji czy Berlinie.

Filmy zostaną zaprezentowane przedpremierowo. Większość trafi do repertuarów kin dopiero za kilka miesięcy, a niektóre, niestety, nigdy. Wszystkie łączy jednak to, że będzie się o nich dużo mówić w najbliższym sezonie.

Częstochowska odsłona ,,Konfrontacji” w kinie OKF ,,Iluzja” przy al. NMP 64 odbędzie się między 9 i 18 września. Bilety kosztują 20 zł. Przedsprzedaż trwa.

W załącznikach poniżej – szczegółowe informacje o filmach po polsku i po angielsku oraz harmonogram projekcji. Wszelkie szczegóły także na stronie kina oraz jego fanpejdżu.

źródło: OKF Iluzja