AktualnościMiasto i region

W VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym powstała winda dla osób z niepełnosprawnościami

W VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym uruchomiono windę dla osób z niepełnosprawnościami. Wykonanie wartych pół miliona złotych robót nadzorował miejski Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych. 

Zewnętrzny dźwig w budynku VIII Liceum Ogólnokształcącego Samorządowego przy ul. Stanisława Worcella zbudowano w ramach zadania ,,Likwidacja barier architektonicznych w placówkach miejskich w Częstochowie”. Oprócz samej windy w zewnętrznym szybie, powstał hol wejściowy oraz nowe dojście do budynku szkoły. Dźwig osobowy ,,Metron” napędzany jest elektrycznie i poradzi sobie z obciążeniem nawet 900 kg. Winda zatrzymuje się na 4 przystankach. O osobach ze specjalnymi potrzebami pomyślano też projektując kabinę – panel dyspozycji ma dodatkowe oznakowanie dla osób niewidomych i niedowidzących oraz głośnomówiący zestaw do porozumiewania się z pogotowiem dźwigowym.

Winda jest już użytkowana – na jej eksploatację wydały zgodę Urząd Dozoru Technicznego w Częstochowie i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Budowa urządzenia trwała od czerwca 2021 do kwietnia tego roku. Wykonawcą inwestycji wartej 500 tys. zł była firma ,,Romex Budownictwo” z Olsztyna.  

Przypomnijmy, że na początku 2021 roku do użytku została przekazana także winda w budynku Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych przy ul. Krótkiej – wybudowana w zewnętrznym szybie również głównie z myślą o potrzebach młodzieży z niepełnosprawnościami.   

W VIII LO przy ul. Worcella trwają jeszcze prace związane z termomodernizacją szkoły. Poprawi się więc i efektywność energetyczna tego budynku i jego estetyka – dzięki odnowionej przy okazji docieplenia elewacji.   

źródło: UM Częstochowa