AktualnościMiasto i region

Ukraińscy uchodźcy w Częstochowie. W naszym mieście może ich przebywać ponad 5 tysięcy [STATYSTYKI]

W Częstochowie może przebywać ponad 5 tysięcy ukraińskich uchodźców przybyłych do miasta po napaści Rosji. Tak wynika z liczby wniosków o jednorazową pomoc w wysokości 300 zł, które trafiły już do Częstochowskiego Centrum Świadczeń.   

Wnioski o jednorazowe świadczenie pomocowe w wysokości 300 zł, które składane są w Częstochowskim Centrum Świadczeń dotyczą dotychczas ok. 4,8 tys. uchodźców (dorosłych i dzieci) i codziennie dochodzą jeszcze nowe. W Centrum przyjmowane są też wnioski od osób przyjmujących uchodźców (to 40 zł refundacji na jedną goszczoną osobę dziennie). Te już złożone dotyczą na razie ok. 1,1 tys. osób goszczonych w domach i mieszkaniach prywatnych, ale jest to świadczenie realizowane „z dołu”, więc zapewne będzie ich sporo więcej. Z miejsc tymczasowego zakwaterowania w obiektach noclegowych, do których kieruje Urząd Miasta Częstochowy, obecnie korzysta jeszcze ok. 300 osób.  

ZUS poinformował niedawno, że wnioski elektroniczne o świadczenie 500+ zostały złożone – do tej pory – na 1649 dzieci uchodźców przebywających w Częstochowie.   

Jeżeli chodzi o nadawanie numerów PESEL, w Urzędzie Miasta Częstochowy od pewnego czasu nie ma już kolejek ani problemów z uzyskaniem tego potrzebnego uchodźcom numeru ewidencyjnego. Do 12 kwietnia tę procedurę przeszło blisko 3,4 tysiąca. Uchodźcy nadal bezpłatnie mogą zrobić potrzebną do wniosku fotografię w miejskim punkcie informacyjno-pomocowym przy ul. Śląskiej 3/5.    

Do 12 kwietnia do szkół i przedszkoli podległych miastu Częstochowie zostało przyjętych ponad 1,2 tysiąca dzieci ukraińskich uchodźców wojennych (do przedszkoli 200 osób, do szkół podstawowych – klas „polskich” 342, do oddziałów przygotowawczych w szkołach podstawowych – 526, do oddziałów przygotowawczych w szkołach ponadpodstawowych – 142). W Częstochowie część dzieci uchodźców trafiła do tych klas polskich, w których były miejsca, a nowi uczniowie mogli liczyć na wsparcie rówieśników pochodzenia ukraińskiego. Większość dzieci uchodźców uczy się już jednak w oddziałach przygotowawczych, które zostały stworzone w wybranych szkołach podstawowych i średnich. Do pracy w klasach przygotowawczych – jako osoby wspomagające – zatrudniono 30 osób z Ukrainy (wszystkie z wyższym wykształceniem). Dzieci i młodzież z Ukrainy uczące się obecnie w częstochowskich szkołach i przedszkolach pochodzą z różnych rejonów Ukrainy, zarówno tych objętych wojną, w tym bombardowanych, jak i zagrożonych działaniami wojennymi.

Poglądową mapę Ukrainy z zaznaczonymi ważniejszymi ośrodkami, z których pochodzą dzieci uchodźców uczące się w częstochowskich szkołach, zamieszczamy poniżej.

źródło: UM Częstochowa