AktualnościMiasto i region

Udostępniono kierowcom kolejny odcinek A1

Fragment trasy A1 – między węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Zachód – od 19 listopada 2021 jest już gotowy do użytku. Wykonawca ma jeszcze za zadanie zrobienie oznakowania poziomego, renowację barier energochłonnych i uzupełnienie ekranów akustycznych.

Do połowy grudnia ukończone zostaną następne 3 km A1 – droga między węzłami Piotrków Trybunalski Zachód i Piotrków Trybunalski Południe. Kierowcy będą mogli korzystać z jezdni na całej jej szerokości, poruszając się dwoma pasami, w odwrotnym kierunku. Do końca grudnia uwolnione zostaną kolejne pasy ruchu, dając możliwość przemieszczania się po blisko 16-kilometrowej trasie od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego.

Przed końcem roku 2021 udostępniony zostanie również odcinek od Radomska do Kruszyny. Jeżeli pogoda dopisze drogowcom, kierowcom udostępniony będzie także zachodni odcinek trasy od węzła Piotrków Trybunalski Południe w stronę Częstochowy. Dzięki tej realizacji, przejazd z okolic Gdańska do granicy z Czechami zajmie zaledwie ok. 5 godzin, wliczając czas na przerwę.

Przebudowa ok. 80 km wymagających naprawy odcinków jezdni umożliwiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w wysokości prawie 1,7 mld złotych. Całkowity koszt renowacji A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego i DK1 od Piotrkowa do początku obwodnicy Częstochowy wynosi ponad 2,8 mld złotych.

Źródło:radiojura.pl