AktualnościKulturaMiasto i region

Trzy nazwiska w trzech miejscach. W najbliższym czasie czeka nas kilka spotkań z autorami książek

Autorka ,,Buntowniczek z Afganistanu” Ludwika Włodek, przyglądająca się bezdomności kobiet Sylwia Góra oraz Marcin Zegadło ze świeżym zbiorem poezji – to z nimi czekają nas spotkania od czwartku 19 maja do niedzieli 22 maja.

W czwartek, 19 maja, o godz. 18.00 w Filii nr 9 Biblioteki Publicznej przy ul. Nowowiejskiego 15 z czytelniczkami i czytelnikami spotka się Ludwika Włodek, którą swoją najnowszą książkę poświęciła kobietom z Afganistanu. Dla części jej bohaterek udział w modernizacji tego kraju był rodzinną tradycją, dla innych – oznaczał konieczność sprzeciwienia się najbliższym, pokonania stereotypów i ograniczeń narzucanych przez patriarchat i tamtejszą tradycję. Bohaterki ,,Buntowniczek z Afganistanu” walczą przede wszystkim o swoją niezależność.

Ludwika Włodek to socjolożka i wykładowczyni na Wydziale Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego, ale także doświadczona reporterka. Napisała m.in. ,,Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów” czy ,,Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza”. Za tom reportaży ,,Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” otrzymała m.in. nominację w konkursie Grand Press na Książkę Reporterską Roku. Częstochowskie spotkanie z autorką odbędzie się dzięki Budżetowi Obywatelskiemu.

Dzień później, 20 maja, o godz. 19.00, Marcin Zegadło będzie promował swój nowy tom wierszy „Martwe i Ozdobne” w Ośrodku Promocji Kultury przy ul. Dąbrowskiego 1. Książka ukazała się w tym roku nakładem Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka. Ceniony w środowisku literackim krytyk i pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego Karol Maliszewski o książce częstochowskiego poety napisał m.in. tak: Nowy tom Marcina Zegadły czytałem z przejęciem mniej więcej do połowy, potem zdjął mnie strach, że się zarażę, że nie będę umiał wrócić do swoich wierszy bez jakichś pozostałości jego obrazowania, rytmu i sposobu pozycjonowania doznań, przemieszczania drobiazgów płynących jednym nurtem w stronę śmierci.

Marcin Zegadło dotychczas wydał – w różnych oficynach – tomy „Monotonne Rewolucje”, „Nawyki Ciał Śpiących”, „Światło powrotne”, „Cały w słońcu”, „Hermann Brunner i jego rzeźnia”, „Zawsze Ziemia”. Recenzuje także prozę i poezję; pisuje o książkach w Gazecie Wyborczej.  

Rozmowę z poetą poprowadzi Tomasz Florczyk. Wstęp – wolny.

W niedzielę 22 maja, o godz. 17.30 na swoje spotkanie autorskie zaprasza także Sylwia Góra – związana zawodowo z Biblioteką Publiczną w Częstochowie, także współorganizatorka Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj!, autorka licznych tekstów zarówno w dawnym, bezpłatnym miesięczniku kulturalnym ,,CGK”, jak i na obecnym, miejskim portalu o tej samej nazwie. To także kulturoznawczyni, literaturoznawczyni, doktorka nauk humanistycznych, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, stała współpracowniczka Kultury Liberalnej, miłośniczka literatury pisanej przez kobiety oraz życiorysów zapomnianych artystek.  

Reporterka i pisarka Angelika Kuźniak o książce częstochowianki napisała m.in.  Sylwia Góra oddała głos kobietom, które w pewnym momencie swojego życia stały się niewidzialne. Wysłuchała kilkudziesięciu historii osób z całej Polski, które znalazły się w bezdomności ulicznej, korzystały z noclegowni, mieszkały w schroniskach, mieszkaniach chronionych czy treningowych, a także były uczestniczkami programów pomocowych. Opowiadają o przeszłości, która zaprowadziła je do tych miejsc, o trudnej teraźniejszości i marzeniach związanych z przyszłością. Autorka porusza problemy często pomijane w debacie o bezdomności, takie jak menstruacja i ciąża na ulicy czy przebywanie na niej z dziećmi. (…) Sylwia Góra potrafi słuchać. W nieuważnym świecie proponuje uważność. Nie tylko ocala ludzkie historie, ale też uczy, jak nie osądzać. To mądra, ważna książka, która otwiera oczy.  

Spotkanie odbędzie się w  Wegańskiej Pracowni Cukierniczej ,,Szypułka” przy ul. Śląskiej 3/5, w ramach organizowanego tam cyklu literackiego pod hasłem ,,Szy-półka”. Rozmowę poprowadzą Emilia Dudziec i Antoni Liszewski. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba zarezerwować sobie miejsce.

źródło: UM Częstochowa