AktualnościMiasto i region

Trwa przebudowa stadionu Rakowa

Długo oczekiwana – przede wszystkim przez piłkarzy i kibiców – modernizacja stadionu na Rakowie nadal trwa. Przypomnijmy, że umowa dotycząca projektu przebudowy obiektu została podpisana w lipcu 2020 roku, a wykonania robót podjęła się firma Interhall z Katowic. Koszt remontu wyceniono na 17 mln 490 tys., z czego aż 10 mln pokryła dotacja z Ministerstwa Sportu. Realizacja miała być wykonana w 8 miesięcy, ale – głównie z powodu problemów z dostawami komponentów – opóźniła się.

W tej chwili mają miejsce ostatnie prace objęte pierwszym etapem przebudowy: konstrukcja wieży z obiektami modułowymi, kabiny komentatorskie, drogi, chodniki i ogrodzenia. Wymieniana jest także nawierzchnia parkingowa w pobliżu głównego wejścia. Z kolei w drugiej połowie listopada stadion zostanie osłonięty siatką banerową typu mesh.

Wniosek miasta o dofinansowanie drugiego etapu przebudowy został już wpisany do wieloletniego planu ministerialnego programu inwestycji szczególnie ważnych dla sportu. Planowana na lata 2022-23 inwestycja zakłada poprawę jakości zaplecza stadionu, w tym:

  • wykonanie podgrzewanych boisk treningowych,
  • dobudowanie kondygnacji do parterowego budynku, w którym mieści się klub,
  • stworzenie centrum odnowy biologicznej,
  • podniesienie standardu pomieszczeń szkoleniowych.

Aby plany zostały urzeczywistnione, Miasto musi złożyć do ministerstwa komplet dokumentów, zawierających m. in. kosztorys przedsięwzięcia. Koszt inwestycji ma wynieść 15 mln zł, z czego 6,5 mln pochodzić będzie z budżetu miasta.