AktualnościMiasto i region

To już oficjalne. UJD będzie mogło kształcić lekarzy

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie uzyskał zgodę ministra edukacji i nauki i od nowego roku akademickiego może kształcić przyszłych lekarzy.

Zgoda, o którą uczelnia starała się cztery lata, pozwala na prowadzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym na kierunku lekarskim.
Udało się spełnić wszystkie wymagania dotyczące zarówno programu nauczania, zasobów kadrowych, jak i zapewnienia odpowiedniego zaplecza dydaktycznego i klinicznego.

Rektor UJD, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, podkreśla, że nowy kierunek lekarski ma profil ogólnoakademicki, co oznacza, że osoby zatrudnione na uczelni muszą prowadzić badania naukowe, dlatego należało zapewnić infrastrukturę badawczej dla lekarzy prowadzących zajęcia ze studentami.

Uczelnia potwierdziła też datę (IV kwartał 2024 r.) oddania do użytku Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu przy ul. Chłopickiego 3. Zapleczem do kształcenia przyszłych studentów kierunku lekarskie ma być Wojewódzki Szpital Specjalistyczny (Parkitka).

Na pierwszy rok kierunku lekarskiego zostanie przyjętych 60 studentów na studia stacjonarne i 30 studentów na studia niestacjonarne. Rekrutacja rusza 23 lipca i potrwa do 17 września.

źródło: UM Częstochowa