AktualnościKultura

Teatr Mickiewicza z premierą „Czerwonego Kapturka”

Już 3 grudnia miłośnicy baśni Charlesa Perraulta oraz braci Grimm zobaczą na scenie częstochowskiego teatru jedne z najbardziej znanych tytułów. Najnowsza sztuka to „Czerwony Kapturek” w adaptacji Cezarego Żołyńskiego.

Opowieść o dziewczynce w czerwonej czapeczce i wilku ma średniowieczne korzenie, a w XVII wieku ukazała się w zbiorze baśni spisanych przez Charles’a Perraulta. Bracia Wilhelm i Jacob Grimmowie uzupełnili ją później o szczęśliwe (nie dla wilka!) zakończenie. „Czerwony Kapturek” jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej wystawianych baśni, zarówno na scenach teatrów dramatycznych, muzycznych jak i lalkowych.

W częstochowskim Teatrze spektakl reżyseruje Dariusz Wiktorowicz, który kilka lat temu na deskach naszego Teatru  zrealizował uwielbianego przez młodych widzów „Gałganiarza i Patyczka”. Reżyser tworzy spektakl na podstawie adaptacji Cezarego Żołyńskiego. Wersja sceniczna jest nieco uwspółcześniona, przesycona absurdalnym humorem, komicznymi dialogami oraz wieloma wpadającymi w ucho piosenkami duetu kompozytorów: Marka Zalewskiego i Pawła Czyrki.

Narratorem opowieści, Cezary Żołyński uczynił Fotografa, który zawiązuje akcję i rozpoczyna opowieść. W jego atelier znajduje się bowiem album ze starymi zdjęciami, w których zaklęte są wspomnienia. Za jego sprawą poznajemy historię o Czerwonym Kapturku – dobrej i ślicznej, choć trochę nierozważnej dziewczynce, która po drodze do swej chorej babci poznaje przebiegłego i głodnego wilka.

„Czerwony Kapturek” w inscenizacji Dariusza Wiktorowicza to opowieść o dorastaniu, bezinteresownej pomocy i o tym, że dobro zwycięża zło.

Premiera – 3 grudnia o godz. 17.00 

Uwaga! Bajka z obsługą mikołajkową – 4-9 grudnia. Informacji udziela Dział Promocyjno-Literacki pod nr (34) 372-33-27.

Źródło info: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie