AktualnościKulturaMiasto i region

Święto Trzeciego Maja w Konopiskach uświetnił zespół „Śląsk”

W dniu Święta Konstytucji Trzeciego Maja w kościele parafialnym w Konopiskach wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, wykonując oratorium pt. „Jak ojciec i syn”.

Oratorium dedykowane jest św. Janowi Pawłowi II i błogosławionemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Prawykonanie miało miejsce na Jasnej Górze 16 października 2021 r.

Warstwę słowną dzieła tworzą wiersze częstochowianina Tadeusza Szymy i stanowi opus magnum kompozytora Włodzimierza Krawczyńskiego.

„Śląsk” to prawie sąsiad Konopisk. Jego siedziba położona jest w odległości 15 min drogi samochodem. Ale w kościele parafialnym pw. św. Walentego wystąpił dopiero pierwszy raz.

Koncert dopracowano perfekcyjnie pod każdym względem, co miało znaczący wpływ na doznania estetyczne i wielkie wzruszenie wśród uczestników tego wyjątkowego wydarzenia.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” został założony w 1953 r. Przez Stanisława Hadynę i Elwirę Kamińską. Jest jednym z największych polskich zespołów folklorystycznych. Swój pierwszy oficjalny koncert zespół wykonał 6 listopada 1954 r. w Warszawie.