AktualnościKościół

Święta na Jasnej Górze – co, gdzie i kiedy?

Tradycyjnie Pasterka odprawiona zostanie o godz. 24.00 w Bazylice pod przewodnictwem przełożonego generalnego Zakonu Paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego. Po niej Dzieciątko Jezus zostanie przeniesione do szopki znajdującej się na jasnogórskim dziedzińcu. Pasterkę poprzedzi o godz. 23.15 modlitwa Liturgią Godzin w Bazylice.

W Boże Narodzenie, 25 grudnia, świąteczna Suma celebrowana będzie o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Po Mszy św. wspólne kolędowanie z Jasnogórskim Chórem Chłopięco-Męskim „Pueri Claromontani”.

Jak w każdą niedzielę, tak i w uroczystość Narodzenia Pańskiego, Msza św. w języku ukraińskim w rycie rzymskokatolickim z udziałem uchodźców sprawowana będzie o 14.30 w Bazylice. Kolędy podczas Mszy św. śpiewać będą siostry karmelitanki bose z Charkowa, które na początku wojny znalazły schronienie w Częstochowie nieopodal Jasnej Góry.

Wierni przybywający na Jasną Górę w czasie świątecznym będą mogli nawiedzać jasnogórskie szopki i oddać pokłon Dzieciątku. Będzie tradycyjna „Betlejemka” na dziedzińcu przed Bazyliką i szopka ruchoma, umiejscowiona na fosach w otwartej przestrzeni.

Jak to było przez ostatnie 14 lat, tak i w tym roku, jasnogórscy pielgrzymi wybiorą najpiękniej przystrojone bożonarodzeniowe drzewko w Konkursie na Wieczernikowa Choinkę. Celem konkursu jest utrwalanie polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia i poznanie symboliki świątecznych ozdób. Głosowanie odbywać się będzie od Bożego Narodzenia do 2 stycznia 2023r. w tradycyjnej formie przez wrzucanie kartek do specjalnie przygotowanych urn w Wieczerniku, a do 11 stycznia także online poprzez stronę Radia Jasna Góra.

W wigilię Narodzenia Pańskiego, 24 grudnia, ostatnia Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 16.45 – to Eucharystia w intencji Ojca Świętego i zakończenie nowenny do Dzieciątka Jezus. Spowiedź tego dnia do godz. 16.30 w Kaplicy Sakramentu Pokuty.

Źródło: BPJG