AktualnościKultura

Spotkanie z Dariuszem Gawrońskim, 24 listopada, godz. 18:00, Galeria 4 Arte, 1 Maja 27, Częstochowa

Dyskusyjny Klub Fotograficzny Fotoplastikon zaprasza na kolejne spotkanie. Tym razem gościem będzie Dariusz Gawroński, twórca fotografii dokumentalnej, pejzażowej, portretowej i kreacyjnej, nauczyciel i opiekun Fotoklubu IX Liceum Ogólnokształcącego C.K. Norwida w Częstochowie.

Gawroński jest zapalonym podróżnikiem, co znajduje odzwierciedlenie w jego fotografiach. Alpy, Karpaty, Syberia, Spitzbergen, Himalaje – to tylko niektóre z odwiedzonych przez niego miejsc. W rozmowie z Wojciechem Kowalskim (Ludzie Kultury, 31 maj 2019) przyznaje jednak, że fotografię podróżniczą wykonuje przy okazji, zaś o wiele więcej satysfakcji przynosi mu fotografia portretowa, wymagająca o wiele więcej pracy i doświadczenia. Pośród swoich inspiracji wymienia obrazy malarzy flamandzkich i prace polskiego fotografa Andrzeja Dragana.

Artysta ma za sobą trzy wystawy indywidualne: Obrazki z podróży (2016), Chasydzi w Lelowie (2020) i Czas Chasydów (2021). Mistrzowski poziom, będący wynikiem wieloletnich poszukiwań, doceniony został na licznych konkursach w kraju i zagranicą. Marcin Gawroński jest laureatem (m.in.) złotego medalu w II Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym w Shenzhen (Chiny), Nagrody Salonuw Międzynarodowym Salonie Fotografii „Tylko Jedno Zdjęcie” (Polska), nagrody III Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego Bucovina Mileniul (Rumunia), II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym Portret w Trzciance (Polska) oraz nagrody specjalnej w Międzynarodowym Niekonwencjonalnym Konkursie Fotograficznym Foto Odlot w Rzeszowie, organizowanym pod patronatem FIAP oraz Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.

Spotkanie poprowadzi członek Zarządu Jurajskiego Fotoklubu, Jarosław Dumański.