Spektakl audio, „Zażynki”
Teatr Adama Mickiewicza rozpoczyna nowy projekt: audio-teatr, zrealizowany w pierwszej kolejności do tekstu Anny Wakulik „Zażynki”.
Audio-teatr to konwencja, w której najistotniejszy jest dźwięk, tworzony przez aktorów na oczach publiczności przez głos, instrumenty muzyczne, ale i przedmioty. Nastrój tworzą szumy, szelesty, trzaskanie drzwi i odgłosy kroków.
„Zażynki” są owocem warsztatów dramaturgicznych, w których autorka dramatu – Anna Wakulik – brała udział w 2009 roku. Prowadził je Tadeusz Słobodzian w ramach prac Laboratorium Dramatu w Warszawie. Tematem warsztatów była wówczas sztuka dialogu z Kościołem, kwestie jego stosunków z państwem i jednostką. Wakulik postanowiła napisać dramat o relacji kobiety z Kościołem, o tym, jak przenikają się sprawy prywatne, społeczne i kościelne. Samo słowo „zażynki” nawiązuje do początku żniw, kiedy ścina się to, co narosło – bohaterowie: Jan, Marysia i Jan czynią to w sensie metaforycznym i psychologicznym w święto Matki Boskiej Zielnej, a rezygnacja z pewnych marzeń przynosi im oczyszczenie, czyniąc miejsce dla tego, co ma przynieść przyszłość.
Premiera dramatu miała miejsce 17 września, a najbliższe spektakle odbędą się 12 i 26 października.
Czytają: Sylwia Karczmarczyk, Antoni Rot, Paweł Bilski.