Składki zdrowotne ulegną zmianie od 1 stycznia

Polski Ład będzie impulsem rozwojowym dla firm po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Przedsiębiorcy skorzystają z ulgi badawczo-rozwojowej wraz z ulgą na innowacyjnych pracowników, ulgi na prototyp oraz ulgi na robotyzację. Pojawi się certyfikacja wykonawców zamówień publicznych, która przyspieszy postępowania przetargowe.

-Wykonawca będzie posługiwał się certyfikatem na potrzebę różnych postępowań, bez potrzeby gromadzenia wielu dokumentów w każdym przetargu oddzielnie – wyjaśniła wiceminister rozwoju i technologii, Olga Semeniuk.

530 tys. przedsiębiorców zaoszczędzi więcej pieniędzy dzięki zmianom w rozliczaniu składek zdrowotnych.

– To są wszyscy, którzy zarabiają do około 6,5 tys. zł brutto miesięcznie – poinformował wiceminister finansów, Jan Sarnowski

Firmy rozliczające się na zasadach ogólnych zapłacą dziewięcioprocentową składkę zdrowotną liczoną od dochodu. Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem zapłacą składkę w wysokości dziewięciu procent podstawy, liczoną w zależności od przychodu firmy i średniego wynagrodzenia, a przedsiębiorcy na podatku liniowym zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 4,9 procent dochodu. Zmiana jednak wejdzie w życie z miesięcznym opóźnieniem, aby ułatwić księgowym dokonanie obliczeń.

-Dochód brany pod uwagę przy rozliczeniu za konkretny miesiąc będzie dochodem z miesiąca poprzedniego. Pierwszy raz na nowych zasadach przedsiębiorcy rozliczą się w lutym – oznajmił wiceminister Sarnowski.

fot. Pit.pl