28-30
W piątkowy wieczór 28 sierpnia wybrano nową Miss Polonia Ziemi Częstochowskiej, którą została Wiktoria Solecka. I wicemiss została Patrycja Leśniewska, a II wicemiss - Julia Zgajewska.
Miss internautów została Kamila Gasińska. Uroczysta gala odbyła się w częstochowskim hotelu Arche.
21-23
Bookcrossing, czyli drugie życie książki
Każdy, kto lubi czytać nie musi kupować nowych książek. Zamiast dokładać kolejne egzemplarze do własnej biblioteczki stare tytuły można zamienić na nowe. W częstochowskim klubie „To Tu Częstochowa” przy ul. Kościuszki 27 odbył się pierwszy bookcrossing, czyli nieodpłatna wymiana książek w myśl idei Zero Waste.  Tytuły były różne, a wydarzenie ma być organizowane cyklicznie. Myślą przewodnią jest idea Zero Waste, czyli styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. W przyszły weekend klub „To Tu Częstochowa” zaprasza na kolejne wydarzenie. „Zero Waste party” to szansa na wymianę książki, ale również roślin czy zabawek.
Puchar Śląska w Siatkówce Plażowej
Najlepsi w regionie siatkarze i siatkarki zmierzyli się na boiskach Galerii Jurajskiej w walce o Puchar Śląska w Siatkówce Plażowej Kobiet i Mężczyzn. Walka o puchar rozegrana była w systemie brazylijskim. W czasie jednego dnia zmagań można było zobaczyć aż 22 mecze.

Regaty o Puchar Prezydenta
Za nami XXVI Regaty o Puchar Prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. W tym roku pasjonaci żeglarstwa rywalizowali aż w czterech kategoriach. Do udziału zgłosiło się 67 osób. Wydarzenie odbyło się nad zalewem w gminie Poraj.
Współpraca miasta i AZS Politechniki Częstochowskiej z gminą Poraj trwa od wielu lat, dlatego regaty o puchar prezydenta to jedne z ważniejszych zawodów w regionie, a jednocześnie bardzo popularne. Co roku nad zalew przyjeżdżają dziesiątki osób, a wśród nich wiele rodzin z dziećmi.

Speed Steel, czyli zawody ze strzelectwa
W częstochowskiej strzelnicy licencjonowani miłośnicy broni rywalizowali podczas zawodów Speed Steel. Wydarzenie zorganizowało Częstochowskie Stowarzyszenie Strzeleckie.Trening na strzelnicy uczy bezpiecznego posługiwania się bronią. Uczy też tego, w jaki sposób zachować się w sytuacjach, kiedy konieczne jest jej użycie. Dla osób, które nabyły umiejętność posługiwania się bronią organizowane są turnieje takie jak ten w częstochowskiej strzelnicy.
Wspólne sadzenie drzew w Częstochowie
Drzewa stanowią ważny element środowiska przyrodniczego. Niezależnie od tego gdzie rosną są naszym dziedzictwem i darem dla przyszłych pokoleń. Choć najwięcej jest ich w lasach, część występuje również w mieście, gdzie nie tylko ozdabia infrastrukturę, ale również łagodzi upały czy chroni przed powodzią. Drzew więc nigdy za wiele, dlatego wokół aneksu wypoczynkowego na Wyczerpach odbyło się wielkie sadzenie.
14-16
Uroczystość Wniebowzięcia NMP
Na Jasnej Górze pielgrzymi i duchowni modlili się podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednego z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Centralnym punktem obchodów była Suma Pontyfikalna. Mszy św. przewodniczy abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.
W tym roku ze względu na reżim sanitarny na Jasną Górę przybyły dużo mniejsze grupy osób. Część wiernych pielgrzymowała też duchowo, łącząc się w codziennej modlitwie z pieszymi pielgrzymami, którzy wysiłek przejścia wielu kilometrów, ofiarowali Matce Bożej.
Daj starociom drugie życie
Chociaż nazywane są starociami, ich żywot jeszcze nie dobiegł końca. Na Rynku Narutowicza na Zawodziu swoje zbiory prezentowało ponad 150 wystawców. Wcześniej giełdę organizowano na Rynku Wieluńskim. Teraz na pokazanie staroci wystawcy mają więcej miejsca, ponieważ targ na Zawodziu ma powierzchnię aż 2 ha.

Świętochłowice górą nad Lwami
 5. runda Drużynowych Mistrzostw Polski w speedrowerze zakończyła się pierwszą w tym roku porażką częstochowskich speedrowerzystów. Zwycięstwo odnieśli rywale częstochowian. Świętochłowice pokonały Lwy Avia kończąc spotkanie wynikiem 81-67.
Nabór do Rugby Club Częstochowa
Na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym przy ul. Dąbrowskiego odbył się trening naborowy dla młodzieży do Rugby Club Częstochowa. Rekrutację przewidziano zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt. Rugby to gra zespołowa, a w drużynie można znaleźć prawdziwych przyjaciół. Dodatkowo bieganie, unikanie przeciwników i rzucanie piłki to fantastyczne ćwiczenia, które korzystnie wpływają na poprawę zdrowia. Zwiększają wydolność sercowo-naczyniową oraz siłę mięśni, szczególnie nóg i ramion. Ze względu na specyfikę gry rugby uczy też zwinności i szybkości, kluczowych w zdobywaniu punktów.
Zbiórka na ambulans dla Rescue Team
Stowarzyszenie Sztab Ratownictwa i Łączności „Rescue Team” zbiera środki na zakup ambulansu. Potrzebna kwota to 40 tys. zł. Wolontariusze zachęcają mieszkańców Częstochowy do wspierania akcji, organizując muzyczno-taneczne eventy. Pierwszy z nich odbył się w pubie Mimoza. „Rescue Team” tworzą osoby, które chcą pomagać innym. Wolontariusze prowadzą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i udzielają się na imprezach plenerowych także przez prowadzenie pokazów medycznych.
7-9
„Świat wycinanek” Kazimiery Balcerzak
Muzeum Częstochowskie prezentuje nową wystawę. Wnętrze Zagrody Włościańskiej, mieszczącej się w Parku Staszica, ozdobiło ponad 40 wycinanek cenionej artystki Kazimiery Balcerzak.
 Polskie obyczaje i tradycje ludowe przedstawia za pomocą papieru i nożyczek. Po przejściu na emeryturę Kazimiera Balcerzak postanowiła rozwinąć zdolności manualne i rozpocząć przygodę z wycinaniem.
Bezpłatne badania i akcja noszenia maseczek w Galerii Jurajskiej
W Galerii Jurajskiej można było skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich. Przebadać mogły się kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanego tego typu badania. Wyjątkiem były osoby, u których w rodzinie (w linii prostej matka-siostra-córka) występowały przypadki nowotworu piersi.
Pandemia koronawirusa i związane z nią restrykcje sanitarne nadal obowiązują. Część osób zapomina jednak o nakazie zasłaniania ust i nosa w miejscach dużych skupisk ludzi. Częstochowska policja apeluje więc o przestrzeganie zasad zachowania ostrożności. Akcję promującą noszenie maseczek funkcjonariusze przeprowadzili też w Galerii Jurajskiej.
1-2
76 rocznica Powstania Warszawskiego
1 sierpnia 1944 roku o godz. 17 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. W Częstochowie heroiczną walkę Polaków z niemieckim okupantem, upamiętniono przez złożenie kwiatów na grobie Nieznanego Żołnierza w alei Henryka Sienkiewicza.
Henryk Filipski „Jeremi”, ur. 1920, od początku niemieckiej okupacji czynnie działał najpierw w Narodowej Organizacji Wojskowej, później w Narodowych Siłach Zbrojnych. W Powstaniu Warszawskim brał udział w stopniu podchorążego Korpusu Bezpieczeństwa I Obwodu Śródmieście – Północne. 5 sierpnia został poważnie ranny w czasie zaciętych walk o Dworzec Główny i hotel Victoria. Po wypędzeniu z Warszawy, Pan Henryk wraz rodzicami trafił do obozu Dulag 121. Z Pruszkowa cała rodzina została przewieziona na roboty przymusowe do niemieckiej miejscowości Borken. Po wojnie swoją życiową przystań znalazł w Nadarzynie. Od lat dziewięćdziesiątych jest zaangażowany w społeczną działalność na rzecz upamiętnienia nie tylko bohaterów Powstania Warszawskiego, ale również prawdy o Żołnierzach Niezłomnych, czy ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Żaglówki, rodzina i zabawa
Gry sprawnościowe, wyścigi i poszukiwanie skarbu – takie atrakcje czekały na dzieci w częstochowskim Parku Lisiniec, gdzie zorganizowano jedno z trzech wydarzeń w ramach tegorocznej edycji PolSailing, Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej.

Zawody w skokach przez przeszkody w J&D Apollo
W częstochowskim Ośrodku Jeździeckim J&D Apollo odbyły się Zawody Regionalne i Towarzyskie w skokach przez przeszkody z pulą nagród 10 000 zł. Wszyscy zawodnicy otrzymali medale, natomiast włochaci uczestnicy – jabłko, marchewkę i buraka.
Święci rekrutują do drużyny
„Święci Częstochowa” przeprowadzili nabór do drużyn: juniorskiej i seniorskiej. Każdy, kto chciał spróbować swoich sił w futbolu amerykańskim mógł zgłosić się do rekrutacji i treningu otwartego na miejskim stadionie lekkoatletycznym.
Back to Top