AktualnościKulturaMiasto i region

Salon Poezji „Artyści Ukrainie”. Specjalna uroczystość częstochowskiego teatru dla Ukraińców już za nami

W niedzielę 27 marca, podczas Międzynarodowego Dnia Teatru, w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbył się Międzynarodowy Salon Poezji „Artyści Ukrainie”. Wydarzenie zostało zorganizowane w celu wsparcia zmagającym się z wojną Ukraińcom.

Inicjatorką wydarzenia była aktorka częstochowskiego teatru Sylwia Oksiuta-Warmus. Na scenie kameralnej wystąpili goście z Ukrainy – grająca na ukulele i śpiewająca Polina, dwójka kijowskich pianistów – Maria Terletska i Maxim Mayboroda oraz zespół Kana Band. Wiersze ukraińskich poetek i poetów zaprezentował zespół częstochowskiej sceny – Iwona Chołuj, Agata Hutyra, Adam Hutyra, Bartosz Kopeć, Michał Kula, Agnieszka Łopacka, Adam Machalica, Małgorzata Marciniak, Czesława Monczka, Sylwia Oksiuta-Warmus, Maciej Półtorak, Antoni Rot, Robert Rutkowski i Hanna Zbyryt.

Wystąpili również adepci Częstochowskiej Szkoły Suzuki pod kierunkiem Marii Magdaleny Rogowskiej. Razem z trzydziestką uczniów zagrał 9-letni Oleksii Petrashchuck, który przyjechał do Częstochowy na skutek wojennych zdarzeń. Młodym wykonawcom akompaniowała Agnieszka Fiuk.

Salonowi towarzyszyła wystawa prac Izabeli Sowier-Kasprzyk, autorki kolażu „Gołąb Pokoju” stworzonego specjalnie na tę okoliczność. Link do relacji wideo z wydarzenia znajduje się TUTAJ.

źródło: UM Częstochowa