AktualnościKultura

Rozpoczęły się Jasnogórskie Wieczory Organowe

4 grudnia 2021 roku w Bazylice na Jasnej Górze miał miejsce pierwszy koncert w ramach 19. edycji Jasnogórskich Wieczorów Organowych.

Koncert inauguracyjny zagrał Patryk Podwojski, organista Archikatedry w Gdańsku Oliwie, prezes Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, zajmującej się promocją muzyki organowej na Pomorzu. Podwojski występuje często w Polsce i zagranicą. Jest również dyrektorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu.

Muzyk zauważył, że nigdzie indziej nie ma tylu istrumentów na metr kwadratowy i, że same organy jasnogórskie są dla niego inspiracją. Bazując na dobrze znanych pieśniach adwentowych, organista pokazał możliwości, jakie daje instrument. Improwizując, łączył różne style i techniki gry.

Jasnogórski instrument, to trzecie pod względem wielkości organy w Polsce, liczące 105 głosów, grających w 5 sekcjach manuałowych oraz pedałowej. Powstały w latach 50. XX wieku i są tak skonstruowane, by móc na nich odtwarzać całą wielką literaturę organową.

11 grudnia 2021 na jasnogórskich organach zagra Jakub Plewa – student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureat ogólnopolskich koncertów organowych: II nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Organowym i Kompozytorskim w Bielsku-Białej (2013), I nagrody na VII Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie (2015) oraz II nagrody na V Akademickim Konkursie Organowym „Romuald Sroczyński in memoriam” w Poznaniu (2016).

Z kolei 18 grudnia 2021 będzie można posłuchać jasnogórskich organistów – Marcina Lauzera i Marcina Gawędy. Ostatni z koncertów wzbogaci śpiew Jasnogórskiego Chóru Chłopięco – Męskiego „Pueri Claromontani”.

fot. magro_kr na flickr.com