AktualnościKultura

Roman Kim. Koncert z cyklu „Wielcy skrzypkowie”, 3 grudnia 2021, godz. 19:00, Filharmonia Częstochowska

Roman Kim to jeden z najbardziej interesujących skrzypków naszych czasów. Urodzony w Kazachstanie w 1991 roku, ma korzenie tatarskie, białoruskie i koreańskie. Pierwsze skrzypce otrzymał, mając lat 5, a już w wieku 7 lat wygrywał międzynarodowe konkursy wiolinistyczne.

Roman Kim łączy nieskazitelną technikę, odwagę i muzykalność, a jego własne kompozycje ukazują go jako utalentowanego i świadomego następcę Paganiniego. W 2010 roku opublikował swój pierwszy projekt wideo jako skrzypek solista. 19-letni wówczas artysta dokonał transkrypcji Powietrza Bacha z III Suity orkiestrowej i zaadaptował wszystkie cztery części Bachowskiej partytury na pojedyncze skrzypce. Aranżacja stała się przebojem i przyciągnęła uwagę i uznanie tysięcy skrzypków i melomanów.

Młody wirtuoz znany jest na całym świecie z tego, że gra w specjalnych okularach z pryzmatycznymi szkłami, które ułatwiają mu skupienie i koncentrację.

Jako solista, Kim jest chwalony przez krytykę za energetyczne brzmienie dźwięku, niewiarygodną wirtuozerię i czyste piękno swojego tonu. Jako innowator, poszerzył techniczne granice swojego instrumentu, aby móc zrealizować własne twórcze idee. Wynalazł nowy rodzaj strun, używanych przez kilku skrzypków, oraz eksperymentuje nad wykorzystaniem wspomnianych szkieł pryzmatycznych, które wymyślił w 2014 roku. Od 2016 roku urządzenie to badają naukowcy w Seulu (Korea Południowa) i Neuwied (Niemcy), sugerując, że prowokuje ono stan aktywności mózgowej, wyostrzając zmysły i zwiększając samokontrolę.

Jako kompozytor, Kim nie przejmuje się szkołami i konwencjami, ale pisze i aranżuje muzykę, która jest wyrazem jego romantycznych uczuć i stanowi wyzwanie dla jego artystycznych umiejętności. Jego polifoniczne transkrypcje na skrzypce solo „Eine Kleine Nachtmusik” Mozarta i „Highway Star” Deep Purple wywołały sensację, zarówno wśród fanów, jak i koneserów. Również wykonania dzieł Bacha przynoszą mu sławę i uznanie.

Młody muzyk występuje na całym świecie. Tym razem zawita do Częstochowy, by 3 grudnia o godz. 19:00 oczarować publiczność zgromadzoną w Filharmonii Częstochowskiej.