AktualnościKultura

„Robert Schuman – Ojciec Wspólnoty Narodów Europy”

„Europejski duch oznacza bycie świadomym przynależności do kultury chrześcijańskiej rodziny i gotowym do służenia tej społeczności w duchu całkowitej wzajemności, bez żadnych ukrytych motywów hegemonii bądź egoistycznego wykorzystywania innych”.

Robert Schuman

Wystawa prezentowana w pawilonie przy parafii św. Zygmunta w Częstochowie przypominać ma, że koncepcje Roberta Schumana powinny być praktykowane do dziś. Bez nich, Europę pochłoną kolejne problemy, coraz trudniejsze do rozwiązania.

Schuman pokazał nam istotę wspólnoty narodów, która stanowi w społeczeństwie nieocenioną wartość. Choć tworzył Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, nie chciał Unii Europejskiej. Twierdził, że kieruje to do Superpaństwa, w którym słabsze narody będą naciskane przez mocniejsze. Mówił o Europie jako wspólnocie ludzi wolnych, którzy wyznają swoje przekonania. Budują Europę, w której każdy obywatel będzie czuł się dobrze – o ile będzie szanował tradycję chrześcijańską. Tradycję, na której wyrosła nasza cywilizacja. Tylko wtedy uda się osiągnąć zamierzony sukces – zarówno w polityce, jak i w życiu społecznym, lokalnym, czy samorządowym. Wiele mówił też o patriotyzmie, jako umiłowaniu ziemi ojczystej.

Schuman łączy w sobie trzy wymiary: ducha, materii oraz wspólnoty, gdzie owocem ma być pokój.

Jest autorem koncepcji, w której autorytet cywilny współpracuje z autorytetem duchownym. Taka współpraca nie może być władzą, lecz służbą dla innych. Ze względu na dobro człowieka autorytety te nie powinny być rozdzielone. To koncepcja, z której wyrasta nowy system społeczno-gospodarczy. Solidaryzm, który stawia na służbę Kościoła oraz państwa wobec obywateli.

Robert Schuman nazywany był uczniem Chrystusa w polityce. 19 czerwca papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót francuskiego polityka , otwierając tym samym drzwi do jego beatyfikacji.