AktualnościMiasto i region

Przy ul. Waszyngtona stanął „kotomat”. Co to takiego?

Przy ul. Waszyngtona 5, tuż obok Urzędu Miasta Częstochowy, stanął tzw. kotomat. To kontener, służący do zbiórki pożywienia dla potrzebujących kotów.

Do „kotomatu” możemy wrzucać karmę dla wolnożyjących kotów, zarówno suchą (chrupki), jak i mokrą (w puszkach czy saszetkach). Obok umieszczono tablicę z informacją o tym, jakiego rodzaju karmę można do pojemnika wrzucać.

Co ważne – musi być to karma w oryginalnych, sklepowych opakowaniach, na których jest m.in. data ważności takiego pożywienia. Chodzi o to, aby czworonogi żyjące swobodnie w mieście otrzymały zdrowy, bezpieczny i wartościowy pokarm. Do ,,kotomatu” nie wolno wrzucać np. resztek jedzenia z naszych stołów czy karmy w foliowych woreczkach nieoznaczonych żadnymi danymi producenta.

Taki ,,bank żywności” dla czworonogów to nowość w polskich miastach – Częstochowa jest jednym z pierwszych, w których stanął tego rodzaju pojemnik. Podobny pomysł wcielono w życie w Szprotawie w województwie lubuskim. W Częstochowie zakupem ,,kotomatu” zajął się miejski Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. Zbierana karma trafi do społecznych opiekunek i opiekunów kotów na częstochowskich osiedlach – tych, którzy zajmują się wolnożyjącymi zwierzętami na co dzień, inwestując w to swój czas, wysiłek i… nieraz sporą część zawartości portfela.

To nie jedyna nowa inicjatywa dla zwierzaków w potrzebie, która pojawiła się w ostatnim czasie w Częstochowie. Od grudnia zeszłego roku grafikę zachęcającą do adopcji psów i kotów ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt można zobaczyć na dwóch miejskich autobusach. Tego rodzaju promocja adopcji czworonogów potrwa do końca listopada 2022 roku jako element zadania Budżetu Obywatelskiego „Częstochowianie bezdomnym zwierzętom ze Schroniska”.

źródło: UM Częstochowa