AktualnościKulturaMiasto i region

Przestrzeń w różnych formach. Już jutro w Gaude Mater wernisaż wystawy ,,Struktura form”

W sobotę 21 maja w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater odbędzie się wernisaż wystawy Anny Szumigaj-Badziak, zatytułowanej ,,Struktura form”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.00.

Wystawa składa się z czterech cykli, w których wiodącym tematem jest przestrzeń potraktowana w przeróżny sposób. Czasem mamy do czynienia z kontrastami fotografii i elementów graficznych; czasem – kontrastami płaszczyzn i linii. Płaszczyznami, na których pracuje autorka, są papier, blacha perforowana, kalka techniczna czy pleksja.

Na wystawie w murach galerii Ośrodka Promocji Kultury przy ul. Dąbrowskiego 1 zobaczymy cykle serigrafii „Układ–Przestrzeń” (2021) i „Przestrzeń 10KL-NZ” (2019/2020). Serigrafia to technika polegająca na wykonywaniu rysunku na jedwabnej gazie naciągniętej na ramkę i przeciskaniu farby przez gazę w miejscach niezakrytych rysunkiem. Zobaczymy też cykl „Interpretacje przestrzeni” (2018) – łączący prace na różnych podłożach i w różnej technice – obiekty malarskie na stalowej blasze perforowanej i grafiki na papierze. W cyklu grafik „Ruch” (2021) pojawia się też zainteresowanie człowiekiem.

Anna Szumigaj-Badziak uprawia grafikę, malarstwo, grafikę projektową i fotografię. Zajmuje się rozważaniami na temat geometrii – w realizacjach graficznych, malarstwie, ale i w projektach graficznych plakatów i książek.

Artystka studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (dzisiejszej ASP). Dyplom uzyskała na Wydziale Grafiki. Na łódzkiej ASP uzyskała potem stopień doktora sztuki w dyscyplinie sztuk plastycznych. Zawodowo związana jest z Politechniką Łódzką. Jako pracownica naukowo-dydaktyczna zajmuje się projektowaniem graficznym na kierunku Wzornictwo w Instytucie Architektury Tekstyliów na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Prace prezentowała podczas niezliczonych wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce i poza nią. W 2020 roku zdobyła pierwszą nagrodę 11. Międzynarodowego Biennale Miniatury, organizowanego przez Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater.

Wystawę Anny Szumigaj-Badziak Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater udostępnia  do 14 czerwca. Galeria instytucji jest otwarta od poniedziałku do piątku, od godz. 10.00 do 20.00. Wstęp wolny.

źródło: UM Częstochowa