Aktualności

Prezydent Andrzej Duda w ukraińskim parlamencie. Owacje na stojąco

– Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości – mówił w ukraińskim parlamencie polski prezydent. Andrzej Duda jest pierwszym zagranicznym przywódcą, który wygłosił przemówienie w Radzie Najwyższej Ukrainy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego.

Zanim Andrzej Duda zaczął wygłaszać swoje przemówienie, zgromadzeni w parlamencie przywitali polskiego prezydenta owacjami na stojąco.

– Pojawiły się niepokojące głosy sugerujące, że Ukraina powinna przystać na żądania Putina. Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości – nic o tobie bez ciebie- mówił Andrzej Duda. – Nikt nie może złamać naszej jedności – podkreślił.

– Wolny świat ma twarz Ukrainy – dodawał polski prezydent. Andrzej Duda deklarował też, że Polska zrobi wszystko co może, by pomóc Ukrainie stać się członkiem Unii Europejskiej. Polski prezydent podkreślał ponadto, że społeczność międzynarodowa musi domagać się całkowitego wycofania Rosji z terytorium Ukrainy. – Jeśli Ukraina zostanie poświęcona – z powodów ekonomicznych czy ambicji politycznych – jeśli straci choćby centymetr swojego terytorium, to będzie potężny cios nie tylko dla narodu ukraińskiego, ale także dla całego świata zachodniego – mówił polski prezydent.

Jak pisze Ukrinform, według polskiego prezydenta rosyjska agresja pokazała, że sieć połączeń drogowych, kolejowych i infrastrukturalnych między Ukrainą a Polską jest niewystarczająca i trzeba to nadrobić.

– Granica polsko-ukraińska powinna łączyć, a nie dzielić – mówił Duda i podkreślił, że przejawem dobrych stosunków polsko-ukraińskich będzie szybkie połączenie kolejowe między Kijowem a Warszawą. – Wspólnie go zbudujemy – powiedział przy aplauzie ukraińskich parlamentarzystów Andrzej Duda.

Podczas przemówienia Andrzeja Dudy doszło jednak do wystrzelania w kierunku Kijowa rosyjskich rakiet. Informacje o nalocie rakietowym oraz ewakuowaniu władz Ukrainy do schronów przekazał polityk Roman Hryszczuk.

Informację o wizycie prezydenta w Ukrainie przekazano w nocy z soboty na niedzielę.

„Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. W niedzielę w Radzie Najwyższej w Kijowie wygłosi orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny” – informowała wówczas Kancelaria Prezydenta na Twitterze.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej przekazał, że prezydent wygłosi przemówienie przed Radą Najwyższą Ukrainy. – Będzie pierwszą głową państwa, która w ten sposób została uhonorowana od początku wojny – mówił Kumoch.  Szczegóły wizyty były owiane tajemnicą ze względów bezpieczeństwa.

fot.: Kancelaria Prezydenta/Twitter