AktualnościMiasto i region

Pożar u chasydów w Lelowie. Ewakuowano 50 osób

Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Częstochowie w jednym z budynków przy ul. Ogrodowej w Lelowie, w którym odbywało się coroczne święto chasydów, tzw. jorcajt (rocznica śmierci), zauważyli kłęby dymu wydobywające się z okna pomieszczenia na I piętrze. Mundurowi natychmiast zareagowali i jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej ewakuowali z budynku około 50 osób oraz ugasili pożar.

Co roku do niedużej miejscowości w województwie śląskim przybywają Żydzi z całego świata na grób czczonego przez nich cadyka Dawida Bidermana. Ta uroczystość jest również dużym wyzwaniem dla służb. Rolą Policji podczas obchodów o charakterze religijnym jest zapewnienie porządku i bezpieczeństwa publicznego. W trakcie tych uroczystości policja dba zarówno o uczestników święta, jak i o osoby postronne. Jednak od 2020 roku, ze względu na pandemię obchody mają zdecydowanie skromniejszy przebieg, przekłada się to również na mniejsze siły policyjne kierowane do Lelowa, ale, jak zapewnia policja, zawsze odpowiednie do sytuacji.

W tym roku obchody miały miejsce w niedzielę 9 stycznia. W rejon budynku należącego do żydowskiej fundacji skierowano dodatkowo czteroosobowy patrol z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Częstochowie. To właśnie ci policjanci około godziny 17.00 zauważyli dym oraz płomienie ognia wydobywające się z okna budynku, w którym trwały uroczystości. Policjanci natychmiast weszli na pierwsze piętro do sali, w której byli ludzie. Pomieszczenie było kompletnie zadymione, widoczność była bardzo ograniczona, pomimo tego policjanci zlokalizowali źródło pożaru oraz ewakuowali uczestników uroczystości. Mundurowi wezwali na miejsce straż pożarną, ale jeszcze przed przybyciem strażaków pobiegli do radiowozu po gaśnice, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. Mundurowi wyprowadzili z budynku w sumie 50 osób oraz ugasili pożar.

źródło: KMP Częstochowa