Politechnika zbiera laury. Częstochowscy naukowcy nagrodzeni za nowatorskie wynalazki
Naukowcy Politechniki Częstochowskiej odebrali wyróżnienia za nowatorskie pomysły podczas uroczystości, zorganizowanej przez Centrum Transferu Technologii Politechniki oraz Stowarzyszenie Promocji Polskiej Nauki, Techniki i Innowacji.
Wyróżnienia odebrali naukowcy, których wynalazki nagrodzono na Międzynarodowych Wystawach Innowacji w roku 2021, a także współpracujące z uczelnią firmy. Politechnika Częstochowska jest jedyną europejską uczelnią będącą członkiem Światowego Stowarzyszenia Własności Intelektualnej i Wynalazków. Finansowe wsparcie inżynierskich pomysłów oraz ich promocję na świecie umożliwił ministerialny projekt ,,Inkubator Innowacyjności 4.0”.
Wśród wyróżnionych rozwiązań są te, będące szczególnie ,,na czasie” – jak filtry zwiększające ochronę przed drobnoustrojami i infekcjami (nagrodzeni naukowcy to Marcin Nabiałek, Katarzyna Błoch i Jerzy J. Wysłocki). To filtry do znanych z pandemii maseczek, oparte na niejonowym srebrze koloidalnym, uzyskanym metodą fizyczną. Cząstki nanosrebra uniemożliwiają rozprzestrzenianie się wirusa, w rezultacie go niszcząc. Innowacja zdobyła już najwyższe laury na wystawach w Ameryce Północnej czy Azji.
Kolejne wyróżnienie przypadło grupie naukowców, którzy opracowali nowatorską metodę produkcji lekkich kruszyw kompozytowych z wykorzystaniem tworzyw sztucznych – butelek PET czy popiołów lotnych (nagrodzeni to Piotr Górak, Przemysław Postawa i Jarosław Kret). Takie kruszywa znajdują zastosowanie w budownictwie, drogownictwie, przemyśle chemicznym czy ogrodnictwie.
Nagrodę odebrała także MPS Technology – częstochowska firma o ukraińskich korzeniach, będąca lokalnym oddziałem Metpromservis LTD, producenta żelazoniklu i żelazotytanu z Zaporoża. W siedzibie spółki przy ul. Legionów działa najnowocześniejsza na świecie instalacja do przerobu odpadów tytanu. Wytwarzane tam produkty używane są w lotnictwie, medycynie czy metalurgii. Współpraca firmy z Politechniką Częstochowską dała już efekt w postaci polskich i europejskich wniosków patentowych oraz umów o współdzieleniu patentu. Warunki spowodowane wojną na Ukrainie sprawiły, że częstochowski zakład powiększy się – ma tu powstać największe centrum recyklingu tytanu w Europie. Tytan oczyszczany jest w przyjazny środowisku sposób; cechuje się też wysoką jakością, a to pozwala stosować go choćby w branży medycznej. Według zapowiedzi, częstochowskie centrum recyklingu ma zapewnić niezależność od rosyjskich dostaw tego surowca.
Urząd Miasta Częstochowy na uroczystości reprezentowała Anna Tymoshenko, kierowniczka Centrum Obsługi Inwestora. W liście do rektora Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norberta Sczygiola prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk napisał m.in. Pragnę pogratulować Panu oraz Politechnice Częstochowskiej doskonałej współpracy na linii Nauka – Biznes – Samorząd. Dla samorządu będącego stolicą Subregionu rozwój tak prężnie działającej uczelni technicznej jest szczególnie istotny w kontekście atrakcyjności inwestycyjnej.
Prezydent przekazał też w liście życzenia kolejnych sukcesów i zapewnił o wsparciu ze strony samorządu. Miasto wspiera prace nad innowacjami na częstochowskiej uczelni technicznej poprzez dotacje w programie ,,Akademicka Częstochowa”. Właśnie zakończył się kolejny nabór wniosków – trwa ich weryfikacja.
źródło: UM Częstochowa