AktualnościMiasto i region

Policyjne statystyki za lipiec. Ponad 6 tys. interwencji w miejscach publicznych i prawie 3 tys. wykroczeń w ruchu drogowym

Komenda Miejska Policji w Częstochowie podsumowała pierwszą połowę wakacji pod kątem policyjnych działań.

Od 24 czerwca do końca lipca policjanci z prewencji podjęli ponad 6 tys. interwencji w miejscach publicznych, zatrzymali blisko 100 przestępców na gorącym uczynku, ujawnili łącznie ponad 3 tys. wykroczeń, z czego ponad 1 tys. przeciwko obyczajności publicznej i prawie 1 tys. w związku z nieprzestrzeganiem przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Stróże prawa nałożyli łącznie ponad 1 tys. mandatów karnych na sprawców wykroczeń.

Policjanci z częstochowskiej prewencji odwiedzili blisko 34 placówek na terenie miasta i powiatu częstochowskiego, w których dzieci i młodzież spędzają czas wolny. Podczas spotkań przypominali uczestnikom jak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku i zabawy, by wakacje pozostawiły po sobie wyłącznie miłe wspomnienia.

Oprócz realizacji codziennych zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, mundurowi dwukrotnie przeprowadzili również działania skierowane na poprawę bezpieczeństwa osób wypoczywających w Parku Lisiniec. Podczas działań wylegitymowali łącznie 276 osób, ujawnili 177 wykroczeń szczególnie uciążliwych, 75 z nich dotyczyło spożywania alkoholu poza miejscami wyznaczonymi. Policjanci zatrzymali również 3 osoby poszukiwane.

Dla większości był to również czas intensywnych podróży, a dla policjantów z częstochowskiej drogówki okres wzmożonej pracy. Policjanci zatrzymali 51 kierujących, znajdujących się pod wpływem alkoholu i 1 pod wpływem narkotyków. Zatrzymali ponad 300 dowodów rejestracyjnych w większości za niewłaściwy stan techniczny pojazdu. Ujawnili łącznie prawie 3 tys. wykroczeń w ruchu drogowym, z czego ponad 1,6 tys. dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości, w tym prawie 850 w rejonie przejść dla pieszych. 23 kierowców straciło swoje uprawnienia do kierowania za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Mundurowi w białych czapkach skontrolowali również 29 autokarów nie ujawniając żadnych nieprawidłowości.

W pierwszej połowie wakacji na drogach miasta i powiatu częstochowskiego doszło do 463 zdarzeń drogowych, w tym do 426 kolizji i 37 wypadków, w których 2 osoby poniosły śmierć (motocyklista i pieszy), a 45 zostało rannych. W analogicznym okresie 2021 roku na drogach miasta i powiatu doszło do 538 zdarzeń drogowych, w których zginęło 5 osób.

źródło: KMP Częstochowa