AktualnościMiasto i region

Pogoda zmienna. Policja przestrzega: uważajmy na drogach!

Planując podróż samochodem, uwzględnijmy możliwe utrudnienia, warunki atmosferyczne i zapewnijmy sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce. Pamiętajmy, by w trakcie dłuższej jazdy robić co najmniej kilkunastominutowe przerwy. Zatrzymujmy się zawsze w bezpiecznych miejscach – na wyznaczonych parkingach, przy motelach czy na stacjach paliw. Bądźmy rozsądni, żeby bezpiecznie dojechać do celu.

Policjanci z częstochowskiej drogówki codziennie są wzywani do obsługi kilkunastu zdarzeń drogowych. W związku z tym, że pogoda za oknem zimowa, apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o dostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków i przestrzeganie przepisów.

Kierowco:

  • przed podróżą sprawdź stan techniczny swojego samochodu, zadbaj o to, by wszystkie płyny eksploatacyjne były uzupełnione, odśnież swój pojazd, by zapewnić sobie dobrą widoczność (za niedopełnienie tego obowiązku grozi wysoka grzywna nawet do 3 tysięcy złotych);
  • wyposaż się w akcesoria do odśnieżania samochodu;
  • wsiadaj za kierownice wypoczęty;
  • podczas dłuższej podróży zaplanuj krótkie przerwy;
  • nie spiesz się, bo zawsze lepiej dojechać nawet kilka minut później, ale dojechać, niż nie dojechać wcale;
  • nigdy nie wsiadaj za kierownice pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu. Alkohol prowadzi do zmniejszenia szybkości reakcji, ograniczenia pola widzenia, błędnej oceny odległości i szybkości, błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli oraz koncentracji, rozproszenia uwagi oraz senności. Bądź odpowiedzialny. Piłeś – nie jedź!
  • reaguj, gdy zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudza twoje przypuszczenia, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości.

Pieszy uczestniku ruchu drogowego noś odblaski. Wszędzie i o każdej porze bądź widoczny na drodze i dbaj o swoje bezpieczeństwo.

Jeśli wyjeżdżasz i opuszczasz dom na kilka dni pamiętaj, by go prawidłowo zabezpieczyć przed kradzieżą. Sprawdź czy drzwi i okna (w budynkach wolnostojących również dachowe i piwniczne) są zamknięte, aby nie stwarzać dogodnych warunków ewentualnym złodziejom. Jeżeli istnieje taka możliwość, poproś sąsiadów, aby zerkali na twoje mieszkanie i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego.

Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnuj bagażu oraz najcenniejszych rzeczy. W przypadku, gdy będziesz miał przy sobie większą ilość gotówki, nie trzymaj jej w jednym miejscu i zawsze staraj się chować pieniądze w wewnętrznych kieszeniach odzieży. Dokumenty oraz wartościowe przedmioty (telefony, sprzęt elektroniczny) najbezpieczniej jest trzymać przy sobie, bądź w torbie pozostającej w zasięgu wzroku.

Źródło: KMP Częstochowa