AktualnościMiasto i region

Podsumowanie 30. finału WOŚP w Częstochowie

Mimo zrywającego czapki z głów wiatru i ciągle utrudniającego wszystko koronawirusa, Częstochowa bawiła się podczas 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Po ubiegłorocznym, organizowanym już w warunkach pandemii finale online, w tym roku imprezy wróciły w plener… Niestety, atrakcjom artystycznym przewidzianym początkowo w programie 30. finału WOŚP stanęła na przeszkodzie nieujarzmiona pogoda. Porywy wiatru uniemożliwiły występy pierwotnie zaplanowane na pl. Biegańskiego. Na szczęście udało się ,,uratować” koncert gwiazdy częstochowskiego Finału –  Grubsona – a to dzięki gościnności i pomysłowości organizacyjnej ekipy Ośrodka Promocji Kultury. Artysta zainstalował się mianowicie w siedzibie OPK ,,Gaude Mater” przy ul. Dąbrowskiego 1 i wystąpił online. Mało tego – koncert można było oglądać na telebimie na pl. Biegańskiego, więc zgromadzone tam fanki i fani Grubsona mogli się poczuć niemal tak, jakby scena była ustawiona właśnie tam, zwłaszcza, że występ Grubsona transmitowano wyłącznie na żywo.

Na 30. finał WOŚP w Częstochowie złożyło się jednak znacznie więcej propozycji. Na ,,Bieganie” były atrakcje dla dzieci, a w X Częstochowskim Biegu „Policz się z cukrzycą” pobiegło niemal 200 osób.  Swój czas mieli off-roadowcy – kierowcy wybierający bezdroża i wertepy zamiast twardych, nowoczesnych szos. Ich Śląska Integracja Terenowa w pobliżu Częstochowy zakończyła się spektakularnym wjazdem w nasze ,,Aleje”. Jak wymaga tego ,,orkiestrowa” tradycja, żelaznym elementem wieczoru było Światełko do Nieba – w Częstochowie w formie widowiskowej, ale cichej zarazem, bo laserowej. Mieszkające w centrum miasta zwierzaki nie były więc niepokojone.

Przede wszystkim jednak – jak podaje lokalny sztab Orkiestry – na ulice wyszło pół tysiąca wolontariuszek i wolontariuszy.

Wśród kwestujących na pl. Biegańskiego znalazł się także prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. A jak hojni okazaliśmy się w Częstochowie dla dziecięcej okulistyki? To jeszcze sztabowcy WOŚP muszą zliczyć – a my będziemy za nimi o tym informować… – czytamy na stronie Urzędu Miasta Częstochowy.

źródło: UM Częstochowa