AktualnościMiasto i region

Podpisano ostatnią umowę na autostradową obwodnicę

Blisko 87 milionów złotych będzie kosztować realizacja ostatnich prac na autostradzie A1, na odcinku Częstochowa Północ – Częstochowa Blachownia. Zrealizuje je firma Strabag.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała ostatnią umowę, która zakończy cały zakres budowy 20-kilometrowego odcinka A1. Wcześniej – w kwietniu 2019 roku – z przyczyn leżących po stronie wykonawcy (konsorcjum firm Salini oraz Todini), GDDKiA odstąpiła od umowy na realizację tej inwestycji.

Zakres robót
Do wykonania, w ramach podpisanej umowy, pozostają m.in. prace związane z:

  • robotami wykończeniowymi na węzłach Częstochowa Blachownia, Częstochowa Jasna Góra oraz Częstochowa Północ,
  • wykonaniem dróg serwisowych i technologicznych, w tym zaprojektowaniem i wykonaniem drogi dojazdowej dla połączenia ul. Prostej w Mykanowie z ul. Połaniecką w Częstochowie,
  • zakończeniem robót melioracyjnych,
  • wykończeniowymi pracami drogowymi, mostowymi, branżowymi oraz zielenią,
  • przebudowaniem skrzyżowania drogi krajowej nr 46 z drogą powiatową i gminną w Blachowni w rejonie przejazdu kolejowego (budowa i przebudowa pasów włączeń i wyłączeń oraz sygnalizacji świetlnej na drodze krajowej),
  • wprowadzeniem docelowej organizacji ruchu,
  • uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych.

W ramach tej umowy zostaną też dobudowane trzecie pasy ruchu o długości prawie 1,8 km. Zlokalizowane będą po wewnętrznej stronie istniejących jezdni. Początek swój będą miały około 700 m przed wiaduktem autostradowym (WA352) nad linią kolejową, a koniec w rejonie węzła Częstochowa Północ.

Termin realizacji robót
Roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie powinny zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 9 miesięcy od daty podpisania umowy. Do czasu realizacji robót nie będzie wliczany okres zimowy od 16 grudnia do 15 marca.

Granica woj. łódzkiego i śląskiego – Częstochowa Północ
Na tym odcinku, pomimo że od grudnia ubiegłego roku ruch pojazdów odbywa się pełnym przekrojem obu jezdni (po trzy pasy w każdym z kierunków), nadal trwają prace wykończeniowe. – Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, a wykonawca deklaruje uzyskania pozwolenia na użytkowanie do 23 czerwca. Zatem przed rozpoczęciem wakacji ograniczenia prędkości wynikające z realizowanych prac zostaną usunięte – zaznaczają drogowcy. Podobnie jak na sąsiednim odcinku Radomsko – granica woj. łódzkiego i śląskiego. W efekcie kierowcy zyskają kolejny, blisko 24-kilometrowy odcinek autostrady z maksymalną dopuszczalną Kodeksem drogowym prędkością przejazdu – dodają. To nie koniec dobrych wiadomości. Trwają ostatnie prace na dwóch kolejnych odcinkach, Tuszyn – Piotrków Trybunalski oraz Kamieńsk – Radomsko, gdzie w najbliższym czasie również planujemy usunąć obecne ograniczenia prędkości do 100 km/h. W budowie jest ostatni, 24-kilometrowy odcinek pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem, który zostanie udostępniony do ruchu w tym roku. Obecnie kierowcy mają do dyspozycji jedną jezdnię, po dwa pasy ruchu, w obu kierunkach.

fot.: GDDKiA