AktualnościMiasto i region

PKP zmienia plany dotyczące budowy dworca w Częstochowie. Ma być większy niż w pierwotnym projekcie

PKP zmienia plany dotyczące budowy nowego dworca w Częstochowie. Będzie on większy niż w projekcie, który wygrał konkurs organizowany w 2019 roku. Inwestor dziwi się również deklaracjom przedsiębiorców o chęci zakupu dworca. – Jesteśmy zdziwieni deklaracjami przedsiębiorców dotyczących chęci zakupu dworca w Częstochowie, zwłaszcza, że od co najmniej od 2019 roku, czyli ogłoszenia konkursu na koncepcję architektoniczną, stale mówimy o planach przebudowy dworca w Częstochowie, co relacjonują również media – mówi Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami Biuro Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji PKP S.A.

Dworzec Częstochowa Osobowa, największy dworzec w regionie, zostanie wkrótce wyburzony, a w jego miejsce powstanie dworzec wybrany w konkursie organizowanym przez PKP w 2019 roku. Wygrał wówczas projekt Pracowni architektonicznej Toprojekt Marek Wawrzyniak Rybnik, And Studio Paryż, Studio Antonini Paryż.

Wybrana koncepcja budynku dworca zakładała powstanie w miejscu obecnych pawilonów wschodniego i zachodniego dwóch nowych, przeszklonych budynków. W części wschodniej planowane było umieszczenie na parterze kas biletowych, informacji, punktu wynajmu samochodów, automatów biletowych, toalet oraz zejścia do przejścia podziemnego. Na poziomie pasażu górnego (piętro) miały się pojawić się pozostałe pomieszczenia obsługi podróżnych (poczekalnia, restauracja, miejsce zabaw dla dzieci, księgarnia, kaplica i drugi zespół toalet). Ostatnia kondygnacja miała skryć pomieszczenia techniczne i administracyjne. W części zachodniej znajdą się m.in. mała poczekalnia, biletomaty i toalety. Pasaż nad torami miał pełnić funkcję handlową.

Planowany dworzec zostanie jednak bardziej wysunięty w stronę al. Wolności niż to planowano w pierwotnej koncepcji. Ma być to nowoczesna bryła, zaprojektowana zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze. Ponadto dworzec będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wśród usprawnień, które będą standardem, na nowym dworcu w Częstochowie są m.in. ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a, windy, kontrastowa kolorystyka wnętrz, mapy dotykowe dworca i wiele innych rozwiązań. Nowy dworzec będzie również zaopatrzony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa i rozwiązania proekologiczne.

Jak twierdzi PKP, o randze przyszłego dworca w Częstochowie może świadczyć również fakt, że będzie to jedna z największych inwestycji realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, który obejmuje blisko 200 dworców kolejowych w całej Polsce.

Jeden komentarz do “PKP zmienia plany dotyczące budowy dworca w Częstochowie. Ma być większy niż w pierwotnym projekcie

Możliwość komentowania została wyłączona.