AktualnościMiasto i region

Pierwszeństwo dla zaszczepionych w częstochowskich przedszkolach

Naczelny Sąd Administracyjny poparł zawetowaną przez wojewodę śląskiego uchwałę z 2019 roku, by do przedszkoli trafiały w pierwszej kolejności dzieci zaszczepione oraz te, które mają zaświadczenia o przeciwwskazaniu do szczepień.

Inicjatorką uchwały była przewodnicząca Rady Miasta w Częstochowie, Jolanta Urbańska. Przeciwny jej wojewoda powoływał się na konieczność ochrony danych osobowych i dyskryminację osób niezaszczepionych. Unieważnił on uchwałę, ale jego decyzja została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – skutecznie.

Za komplet obowiązkowych szczepień przyznawane będzie 20 pkt, czyli niewiele mniej, niż najwyżej notowane zatrudnienie rodziców (22 pkt). To oznacza, że w praktyce dzieci niezaszczepione przeciwko polio, odrze, śwince i innym chorobom, które obejmuje obowiązkowy pakiet szczepień, mogą mieć problem z dostaniem się do wybranej placówki.

Szczepienia są uznawane za najskuteczniejszy środek do walki z chorobami zakaźnymi, ale ilość osób im przeciwnych wzrasta. Najczęściej powodem są obawy przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi, które u dzieci potrafią być szczególnie ciężkie, a za które lekarze nie chcą brać odpowiedzialności.

Źródło zdjęcia: Apotek Hjartat on Foter