23-25
Wygrana Skry z GKS Katowice
Skra Częstochowa zwyciężyła z drużyną GKS Katowice w meczu 10. kolejki II ligi piłki nożnej mężczyzn. Częstochowianie wygrali z przeciwnikiem 1:0 strzelając zwycięskiego gola w doliczonym czasie gry.
Jubileusz artystyczny Agaty Ochoty
Na scenie Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie gra od 30. Lat. W swoim dorobku ma role komediowe, dramatyczne oraz te, które znamy z bajek i baśni. Agata Ochota-Hutyra obchodziła Jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. Podziękowania za wieloletni trud pracy artystycznej złożono jej po zakończeniu spektaklu „Sprzedawcy gumek”, w którym aktorka wciela się w jedną z głównych postaci. Za rolę Beli została nominowana do nagrody Złotej Maski.
Zmiana klimatu w Częstochowie
Mieszkańcy Częstochowy posadzili kolejne sadzonki drzew. W ramach akcji ekologicznej „Start the change” na osiedlu przy ul. Bohaterów Katynia powstała nowa „zielona alejka” drzew liściastych i owocowych.
16-18
Częstochowa już czerwona!
Od soboty, 17 października, poszerza się lista powiatów, które wchodzą do strefy czerwonej. Łącznie zakwalifikowało się na nią 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. Wśród nich jest Częstochowa i powiat częstochowski. Strefa czerwona: ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę; od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne); podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2, w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób; w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych). Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej: lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos; ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
9-11
VII Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów w Muzeum Monet i Medali
Kilkudziesięciu wystawców i tysiące pamiątek po św. Janie Pawle II. W częstochowskim Muzeum Monet i Medali odbył się VII Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów. Wydarzenie wpisało się w obchody setnej rocznicy urodzin papieża Polaka. W programie przewidziano m.in. prezentację jedynego na świecie egzemplarza Biblii Stulecia oraz kolekcjonerskiego banknotu o nominale 0 euro.

Brązowy medal dla Lwów
Poznaliśmy brązowego medalistę Drużynowych Mistrzostw Polski 2020 w speedrowerze. Lwy Avia Częstochowa zmierzyły się na torze z drużyną Szawer Leszno, pokonując przeciwnika 78:70. Poprzedni mecz w wykonaniu tych drużyn, zakończył się zwycięstwem Leszna 75:74. Przeciwnicy częstochowian zmagania o zdobycie brązu rozpoczęli więc jednym punktem przewagi. Po pełnym emocji spotkaniu Lwy Avia kierowane przez Tomasza Pokorskiego obroniły brązowy medal, kończąc tegoroczny sezon.
Miniżużel
Najlepsi miniżużlowcy w kraju zmierzyli się na torze podczas I rundy Drużynowych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych. Początkowo zmagania na torze przy ul. Brzegowej miały odbyć się wiosną, jednak ze względu na koronawirusa zostały przełożone. Po kilku miesiącach oczekiwań, czas wyścigów I rundy Drużynowych Mistrzostw Polski w miniżuzlu w końcu się rozpoczął. W Częstochowie oprócz gospodarzy w rywalizacji wzięły udział zespoły z następujących ośrodków: Wawrów, Rybnik, Rędziny, Toruń, Przemyśl oraz Bydgoszcz.


Święci i błogosławieni polscy
"Święci i błogosławieni polscy” to tytuł wystawy, jaką od kilku dni można zobaczyć w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. To kilkanaście prac Grzegorza Szymy, którego talent doceniany jest przez artystów polskich i zagranicznych, a także prywatnych kolekcjonerów m.in. z Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Japonii.

2-4
Etnostrada w Politechniku
Pieśni ludowe, góralskie, a nawet patriotyczne. Do tego muzyka i taniec w wykonaniu czternastu różnorodnych zespołów to przepis na prawdziwie kolorowe święto folkloru. W Częstochowie po raz kolejny odbyła się Etnostrada, która co roku zrzesza wszystkich mających w sercu ducha polskości. 
Tradycyjnie zespoły prezentowały się podczas przeglądu, ocenianego przez jury. W komisji zasiedli Maciej Zagórski, profesor Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie, etnofraf i folklorystka Małgorzata Kłych oraz Piotr Majer, solista i choreograf Częstochowskiego Teatru Tańca. Na koniec dla wszystkich uczestników zaplanowano niespodziankę. Na scenie klubu wystąpił zespół folkowy ze Szczyrku Góralska Hora.

Piknik dla Anastazji
Off road taxi, pokazy straży pożarnej, dmuchańce dla dzieci, ciasto i przekąski z grilla. To wszystko przygotowano dla uczestników imprezy charytatywnej, która odbyła się z myślą o małej mieszkance gminy Blachownia. W akcję włączyli się wszyscy ludzie dobrego serca. Wśród nich przyjaciele rodziny, znajomi, Stowarzyszenie Jura 4x4 oraz młodzież z Zespołu Szkół w Częstochowie. Mała Anastazja urodziła się ze złożoną wadą serca, której leczenia podjęli się jedynie lekarze z zagranicy. Operacja to jednak spory koszt, dlatego dla dziewczynki zorganizowano zbiórkę podczas pikniku charytatywnego. Impreza odbyła się na torze w Wyrazowie.
Amazonki z modlitwą na Jasnej Górze
W ręku słonecznik, w sercu miłość do Matki Bożej. Amazonki to kobiety, które w swoim życiu musiały zmierzyć się z trudnym przeciwnikiem. Nowotworem piersi, jedną z najbardziej podstępnych chorób, która sieje spustoszenie w organizmie człowieka. Może rozwijać się latami, a po pierwszych symptomach, gwałtownie się pogłębić. Amazonki są żywym dowodem na to, że poddawać się nie wolno, a ze wsparciem Matki Bożej każdy cud jest możliwy.
Każda z uczestniczek przyjechała z własną intencją, a coroczne spotkanie na jasnej Górze traktowane jest niczym zjazd członków jednej, wielkiej rodziny, która zamieszkuje wiele krajów świata.
XIV Pielgrzymka Inspekcji Sanitarnej na Jasnej Górze
Modlili się o siły i potrzebne łaski na kolejny rok pracy. Na Jasnej Górze odbyła się Pielgrzymka Pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Ze względu na czas epidemii w spotkaniu uczestniczyli jedynie przedstawiciele jednostek. Uroczystość rozpoczęła się w Auli o. Kordeckiego, a następnie odprawiona została Msza św., którą koncelebrował ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia i duszpasterz Inspekcji Sanitarnej. Choć w tym roku w mniejszym składzie, cel pozostał bez zmian. Pracownicy Inspekcji Sanitarnej prosili Matkę Bożą o błogosławieństwo i mądrość podejmowania trudnych decyzji, która we współczesnych czasach, wprowadzonym stanie epidemii jest szczególnie ważna.

Back to Top