AktualnościMiasto i region

Oszukał prawie 200 niepełnosprawnych osób. Grozi mu do 10 lat więzienia

Częstochowscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali 66-letniego mężczyznę, który będąc prezesem firmy usługowej przez 2 lata zatrudniał osoby z orzeczoną niepełnosprawnością, a następnie nie wypłacał im wynagrodzenia. Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe skierowała przeciwko 66-latkowi akt oskarżenia. 

Kryminalni z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie prowadzili postępowanie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej-Południe w Częstochowie w sprawie spółki świadczącej usługi porządkowe, która w okresie od 2019 do 2021 roku zatrudniała pracowników, jednak nie wypłacała im należytego wynagrodzenia. Śledczy ustalili, że spółka w tym okresie zatrudniła 193 osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności i pomimo wyroków rejonowych sądów pracy nie zapłaciła im za świadczoną pracę, wyłudzając również z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych dofinansowanie w kwocie prawie 450 tys. zł.

Analiza zgromadzonych danych pozwoliła przedstawić prezesowi zarządu spółki zarzuty wyrządzenia znacznej szkody majątkowej, oszustwa oraz uporczywego i złośliwego naruszenia praw pracowników. Mężczyźnie grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

źródło: KMP Częstochowa