AktualnościKulturaMiasto i region

„Ostatnie fastrygi”. Agnieszka Piśkiewicz-Bornstein opowie o książce o Irit Amiel w częstochowskim teatrze

W niedzielę 10 kwietnia w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie w ramach cyklu „Kameralna literacka” odbędzie się spotkanie z Agnieszką Piśkiewicz-Bornstein, która opowie o nowej książce „Ostatnie fastrygi – Agnieszka Piśkiewicz-Bornstein w rozmowie z Irit Amiel”. Początek spotkania zaplanowany został na godz. 16.00.

Rozmowę z autorką poprowadzą: Ewa Oleś, sekretarz literacka Teatru im. Adama Mickiewicza i Ilona Kowalska z Filii nr 9 Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego. Spotkanie będzie połączone z Salonem Poezji, w którym wezmą udział aktorki: Małgorzata Marciniak i Agnieszka Uchrońska-Kowalska oraz muzycy Michał Rorat (piano) i Łukasz Kluczniak (saksofon), Krzysztof Niedźwiecki (gitara). W części muzycznej Salonu zabrzmią piosenki z repertuaru Kasi Nosowskiej, Maanamu i Kultu.

O książce:

Rozmowa-rzeka, w której prawie dziewięćdziesięcioletnia pisarka ujawnia wiele nieznanych dotąd faktów biograficznych, krytycznie odnosi się do literatury (swojej i innych piszących), opowiada o bolesnych początkach mieszkania w Izraelu i wiecznej, choć trudnej tęsknocie za Polską.

W wędrówkach po rozległych krainach dzieciństwa, młodości i dorosłości niestrudzenie towarzyszy Amiel jej asystentka literacka, Agnieszka Piśkiewicz-Bornstein. Czytelnik po raz pierwszy może przyjrzeć się ich przyjaźni, poznać współpracę, zobaczyć z bliska warsztat pisarki, dowiedzieć się, kim jest tajemnicza, młoda przyjaciółka sędziwej Irit, bez której nie powstałoby „Życie – tytuł tymczasowy”. Silna, władcza kobieca narracja przeplata się tu z pobłażliwymi żartami i trudnymi wyznaniami.

Książka dla miłośników literatury faktu i biografii.

źródło: UM Częstochowa