AktualnościMiasto i region

Olena Petrivska: „Uczymy się od siebie”. Delegacja z ukraińskiego Berdyczowa odwiedziła Częstochowę

Oficjalna delegacja z ukraińskiego Berdyczowa odwiedziła Częstochowę, potwierdzając chęć podjęcia długoletniej współpracy z naszymi placówkami oświatowymi.

Goście – na czele z Oleną Petrivską, zastępczynią mera Berdyczowa i deputowanymi Berdyczowskiej Rady Miejskiej – spotkali się w Urzędzie Miasta m.in. z władzami Częstochowy i dyrektorami szkół. Ukraińska strona na znak przyjaźni przekazała na ręce Krzysztofa Matyjaszczyka tradycyjny bochen chleba. Przy okazji przekazano sobie materiały promocyjne.

– Po wizycie waszej delegacji w 2019 roku bardzo szybko pojawiły się rezultaty praktyczne współpracy. Wy poznaliście naszych nauczycieli, teraz my poznajemy częstochowską kadrę nauczycielską. Uczymy się od siebie – mówiła Olena Petrivska.

– Mam nadzieję, że do Berdyczowa przywieziecie same dobre wspomnienia z pobytu w Częstochowie i że wymienimy się dobrymi praktykami oraz ciekawymi pomysłami – potwierdzał prezydent Matyjaszczyk.  

Pierwszego dnia pobytu ukraińska delegacja odwiedziła Miejskie Przedszkole nr 37 i Szkołę Podstawową nr 24, złożyła również kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. W planach jest spotkanie w Zespole Szkół Ekonomicznych oraz zwiedzanie miasta, w tym Jasnej Góry i Starego Rynku.  

Berdyczów słynie z zabytkowego klasztoru karmelitów bosych. Jako miejsce kultu maryjnego uznawany jest za duchową stolicę Ukrainy, odgrywając podobną rolę jak Częstochowa w kraju.

Styczniowa wizyta w naszym mieście nie jest pierwszym elementem współpracy z Berdyczowem – współpraca ta trwa już kilkanaście lat. Przedstawiciele częstochowskich władz samorządowych brali udział w Dniach Kultury Polskiej w Berdyczowie. Z kolei Częstochowa gościła ukraińskich partnerów podczas Europejskich Dni Kultury Ludowej, a także na zorganizowanym jesienią 2011 roku w naszym mieście międzynarodowym forum „Spotkanie Przyjaciół – Zbliżenie miast Europy Wschodniej z miastami Unii Europejskiej”, któremu patronowała ówczesna Polska Prezydencja w Radzie UE.

O pogłębienie współpracy z Berdyczowem – miastem mającym silne symboliczne związki z polskością, polskimi dziejami i kulturą – szczególnie zabiegają: zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak i naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski, którzy czuwali nad pobytem ukraińskiej delegacji.
W tym roku w planach jest organizacja wspólnych warsztatów historycznych dla nauczycieli.

źródło: UM Częstochowa