AktualnościKulturaMiasto i region

Olaf Lubaszenko nowym dyrektorem teatru w Częstochowie?

Władze miasta wciąż nie wybrały nowego dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza. Jednym z potencjalnych następców Roberta Dorosławskiego może zostać znany aktor Olaf Lubaszenko.

Robert Dorosławski, dotychczasowy dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, kończy pracę w sierpniu – wraz z zamknięciem sezonu artystycznego 2021/2022. Teraz pełnił obowiązki szefa miejskiej sceny, bo jego dyrektorska kadencja, zapoczątkowana w 2015 r. wygranym konkursem, skończyła się już rok temu. W sumie Dorosławski kierował częstochowskim teatrem od 2006 r.

W związku z tym miasto zorganizowało dwa konkursy. W pierwszym z nich wystartował sam Robert Dorosławski. W żadnym z nich nie wybrano dyrektora, bo kandydaci nie uzyskali wymaganej liczny głosów.

Rozpoczęto więc poszukiwania nowego kandydata. Nieoficjalnie spekuluje się, że to stanowisko może objąć znany aktor Olaf Lubaszenko.

– Nie potwierdzam – zastrzegł w rozmowie z Gazetą Wyborczą 19 maja Aleksander Wierny, naczelnik miejskiego wydziału kultury, promocji i sportu. – Mogę tylko powiedzieć: jest kandydat, prowadzimy rozmowy i dopinamy szczegóły, wkrótce go zaprezentujemy.

Przypomnijmy, że Olaf Lubaszenko nie byłby pierwszym znanym aktorem, kierującym w ostatnich latach częstochowską sceną. W 1994 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym został Henryk Talar, a w 1997 – Marek Perepeczko. Jako dyrektor artystyczny od 2006 roku pracował w Częstochowie Piotr Machalica. Wcześniej w historii Teatru im. Mickiewicza zapisali się tacy aktorzy-dyrektorzy jak m.in. August Kowalczyk (sezony 1962-1966) czy Tadeusz Bartosik (1976-1982).

Chociaż Teatr im. Mickiewicza jest instytucją miejską, na nowego dyrektora mianowanego bez konkursu musi się zgodzić minister kultury. Nowy dyrektor ma zostać przedstawiony jeszcze przed wakacjami.