„Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy”, wernisaż wystawy fotografii autorstwa Marcina Szpądrowskiego
24 listopada o godz. 16:00 w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze odbędzie się wernisaż wyjątkowej wystawy. Wyjątkowej, bo poświęconej niezwykłej postaci, jaką był zmarły niedawno ojciec Jerzy Tomziński.
Autorem i pomysłodawcą ekspozycji jest Marcin Szpądrowski, ceniony fotograf i nauczyciel fotografii. Również organizator konkursów, plenerów i warsztatów fotograficznych oraz spotkań z wybitnymi artystami fotografikami, inicjator wystawy „Grand Press Photo” w Częstochowie, Fundator i Prezes Zarządu Festiwal Sztuki Reportażu, a także administrator portalu częstochowskich fotografów Fotomedaliki.pl. Co więcej, przez prawie 20 lat Szpądrowski był głównym fotografem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Sakralnej „Gaude Mater”.
Wystawa miała być prezentem na 103. urodziny o. Jerzego Tomzińskiego, tymczasem okazała się być hołdem złożonym jego pamięci. Fotograf poznał zakonnika w Muzeum Monet i Medali w Częstochowie, gdy ten nie ukończył jeszcze 95 lat. Długie i barwne życie dwukrotnego generała Paulinów zainspirowało Szpądrowskiego. Kiedy nadarzyła się stosowna okazja, w 2018 roku zaczął dokumentować życie i podróże Ojca Tomzińskiego, których ukoronowaniem był wyjazd na uroczystości beatyfikacyjne kardynała Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Ekspozycja obejmuje 40 tablic ze zdjęciami, będącymi dokumentacją ostatnich 8 lat życia Ojca Generała. Część fotografii przedstawia osoby bliskie Ojcu Tomzińskiemu, które opiekowały się nim na co dzień i dzięki którym był w stanie tak długo utrzymywać dobrą kondycję.
Projekt fotograficzny Marcina Szpądrowskiego będzie eksponowany w trzech miejscach: najpierw w Sali Rycerskiej, następnie (wernisaż 7.12.21 o godz. 16:00) w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, wreszcie w Przystajni, rodzinnej miejscowości Paulina (otwarcie 17.12.21 o godz. 16:00).
Data wernisażu nie jest przypadkowa – 24 listopada o. Tomziński miał obchodzić 103. urodziny. Urodził się w listopadzie 1918 roku – dokładnie wtedy, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Tym bardziej, warto zobaczyć wystawę, ilustrującą codzienność człowieka, którego życie zbiegło się dokładnie z losami Niepodległej.