AktualnościMiasto i region

Odsłonięto nowy sztandar Częstochowy

Częstochowa rozpoczęła obchody 30. Dni Częstochowy od prezentacji nowego sztandaru miejskiego, na którym – obok godła Polski – widnieje herb Częstochowy po heraldycznej korekcie.

Uroczystości towarzyszyło przekazanie dotychczasowego, historycznego już sztandaru miasta Muzeum Częstochowskiemu.

– Prezentacja nowego sztandaru to pewna klamra procesu, który rozpoczęliśmy jeszcze przed wielkim jubileuszem 800-lecia Częstochowy – mówił w Ratuszu prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Za nami heraldyczna korekta herbu, ustanowienie hejnału skomponowanego przez Mateusza Pospieszalskiego, teraz miejski sztandar. To symbole istotne dla osób, które chcą identyfikować się z Częstochową i poczuć charakter jej przestrzeni. Bogate dzieje Częstochowy to rzecz, do której warto nawiązywać i o której będziemy stale przypominać poprzez towarzyszące nam znaki. Mam nadzieję, że nowy sztandar będzie długo i dobrze służył miastu oraz jego mieszkańcom, będzie brał udział w wielu miejskich i nie tylko miejskich uroczystościach, a także będzie pomagał w identyfikacji mieszkanek i mieszkańców Częstochowy.

W trakcie uroczystości z udziałem m.in. parlamentarzystów, radnych, urzędników miejskich i przedstawicieli służb mundurowych głos zabrał także częstochowski Senator RP Wojciech Konieczny. Prowadząca uroczystość dyrektor Muzeum Częstochowskiego Katarzyna Ozimek przeczytała również list od senatora Ryszarda Majera. Obecni byli także poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Balt oraz posłowie RP Przemysław Koperski, Andrzej Szewiński i Zdzisław Wolski.  

Nowy sztandar został przekazany przez prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka oraz przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Niesmacznego miejskiemu pocztowi sztandarowemu Straży Miejskiej. Strażnicy chwilę wcześniej oddali dotychczasowy miejski sztandar Muzeum Częstochowskiemu, które będzie go przechowywać i eksponować.

Na stronie prawej nowego sztandaru znajduje się godło państwowe – biały orzeł na czerwonym tle z głową zwróconą w stronę drzewca, na lewej stronie – na białym tle – widnieje aktualny herb miasta oraz napis Miasto Częstochowa. Drzewiec sztandaru także zwieńczony jest herbem Częstochowy.              

Sztandar miasta symboliką nawiązuje do tradycji i historii Polski oraz „małej Ojczyzny”, akcentując przywiązanie do Ojczyzny oraz przynależność do wspólnoty lokalnej. Jest jednym z podstawowych znaków rozpoznawczych miasta. Towarzysząc między innymi sesjom Rady Miasta i najważniejszym wydarzeniom miejskim, podkreśla ich rangę.

Korzystając z okazji dyrektor Muzeum Częstochowskiego zaprosiła wszystkich uczestników uroczystości na tegoroczne Dni Częstochowy, które trwały od 26 do 28 sierpnia.

źródło: UM Częstochowa