AktualnościKulturaMiasto i region

Odsłonięto ławeczkę Piotra Machalicy

W piątek 1 lipca na inaugurację I Festiwalu im. Piotra Machalicy odbyło się uroczyste odsłonięcie ławeczki cenionego w całym kraju i nieodżałowanego aktora, który ostatnie lata życia związał z Częstochową.

Ławeczka stoi w III Alei NMP, na wysokości Miejskiej Galerii Sztuki niedaleko od fontanny „Dziewczynka z gołębiami”. Pomysł stworzenia takiego elementu małej architektury wyszedł od Małgorzaty Iżyńskiej, a autorem projektu rzeźby aktora jest Zbigniew Stanuch.

Odsłonięcia ławeczki Piotra Machalicy dokonał 1 lipca jego przyjaciel, znany malarz, pisarz i pieśniarz Jan Wołek, w towarzystwie Aleksandry Sosnowskiej-Machalicy – żony aktora. Wcześniej, w krótkim osobistym wstępie przywołał postać swojego przyjacielu, wspominając m.in. „stacjonarne” wycieczki rowerowe z Piotrem Machalicą.

– Miałbym do Was ogromną prośbę – powiedział na koniec Jan Wołek. – Ilekroć będziecie przechodzili częstochowskimi Alejami, to nadłóżcie 100 czy 200 metrów po to, żeby się przysiąść do Piotrusia, tak jak on, przez całe swoje twórcze życie, przysiadał się do was. Bo na tym polega praca aktora: na przysiadaniu się do ludzi. Siądźcie więc proszę koło niego, pomilczcie, powspominajcie…

Spotkanie przy ławeczce, w którym wzięło udział wielu częstochowskich i warszawskich przyjaciół artysty, w tym wielu znanych aktorów, muzycznie „oprawili” Krzysztof Niedźwiecki i Adam Machalica.

Zmarły niecałe dwa lata temu Piotr Machalica był rozpoznawalny m.in. dzięki kilkudziesięciu rolom w filmach, serialach czy Teatrze Telewizji. Przez kilkanaście lat kierowania artystyczną działalnością Teatru Mickiewicza, poznał w Częstochowie wielu artystów, którzy z biegiem czasu stali się jego przyjaciółmi. A miejscowa publiczność obdarzała go masą ciepła – z dyrektorskiego fotela wychodził przecież na deski, niejednokrotnie w głównych rolach, stykał się z tą publicznością bezpośrednio. Otaczało go też grono wybitnych częstochowskich muzyków. To oni byli jego partnerami podczas recitali, z którymi jako śpiewający, interpretujący piosenki aktor występował nie tylko lokalnie. W końcu – po tym jak odszedł 14 grudnia 2020 roku w wieku ledwie 65 lat – spoczął na częstochowskim cmentarzu Św. Rocha.

źródło: UM Częstochowa