AktualnościMiasto i region

Odczarowana psychoterapia w „Help Cafe”

Człowiek od zawsze doświadczał różnorakich problemów, z którymi radził sobie lepiej lub gorzej. Nie inaczej jest obecnie. Z tą jednak różnicą, że współcześnie mieszkańcy globu mają dostęp do zdobyczy nauki, która wspomaga ich w wysiłkach prowadzących do lepszego życia, a zapewne każdy z nas chciałby takowe posiadać. Pomocą w osiągnięciu lepszego życia służy psychoterapia, ciesząca się coraz większym powodzeniem szczególnie po okresie pandemicznym.

To jest stereotypowe myślenie, które jeszcze trochę w przestrzeni społecznej funkcjonuje, natomiast myślę, że od etapu pandemii trochę w świadomości ludzkiej psychoterapia została odczarowana, że jest to sposób na lepsze życie. To nie oznacza, że jest z człowiekiem coś nie tak, tylko człowiek doświadcza różnego rodzaju kryzysów, problemów i trudności. Psychoterapia jest tym narzędziem, tą przestrzenią, która ma pomóc człowiekowi zmienić swoje życie na lepsze – wyjaśnia Bogusław Barański, terapeuta z Centrum Psychoterapii i Rozwoju „Help Cafe” w Częstochowie.

Aby zmienić życie na lepsze trzeba spełnić podstawowy warunek, bez którego będziemy stali w miejscu zamiast pójść do przodu. Tym warunkiem jest chęć zmiany.

Jeżeli człowiek chce, to wszystko jest możliwe. Natomiast, jeżeli człowiek będzie zamknięty, nie będzie chciał zobaczyć w sobie różnych trudnych momentów, czy trudnych problemów, czy spojrzeć bardziej prawdziwie na swoje zachowanie i nie wyciągnie wniosków, to zmiana nie nastąpi – mówi Bogusław Barański.

Być może, gdybyśmy umieli stanąć w prawdzie wobec samego siebie, to nasze relacje z ludźmi byłyby o wiele lepsze, a będąc rodzicami moglibyśmy oszczędzić sobie wielu problemów.

Rodzice przychodzą z dzieckiem, aby terapeuta je naprawił. Tymczasem rodzic powinien mieć świadomość, że problem dziecka to jest problem rodziny, całego systemu i wtedy potrzebna jest terapia rodzinna. Nie da się pracować z dzieckiem, jeżeli jego kontekst będzie bez zmian – podkreśla terapeuta.

Z pomocy Centrum Psychoterapii i Rozwoju może skorzystać każdy, kto czuje, że ma problem natury depresyjnej, lękowej, emocjonalnej, małżeńskiej, czy rodzinnej. Założeniem „Help Cafe” jest, aby pacjent czuł się jak w domu, z kubkiem dobrej kawy.