AktualnościKrajMiasto i region

Od 4 września w kieszeni kierowców zostaje więcej pieniędzy

Od 4 września organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. To wynik nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Na podstawie tej nowelizacji zaoszczędzimy prawie 100 zł podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy (75zł-karta pojazdy, 18,50 zł-nalepka na szybę, 1 zł-opłata ewidencyjna). Jeżeli rejestrujemy pojazd już zarejestrowany w Polsce i bez zachowania dotychczasowych tablic, zapłacimy jedynie 19 zł 18,50-nalepka kontrolna-18,50 i opłata ewidencyjna 0,50 zł).

Koszt zarejestrowania od 4 września br. samochodu osobowego w ww. przypadkach wyniesie 161,50 zł (obecnie koszt zarejestrowania samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy to 256 zł, a koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego na terytorium RP bez zachowania dotychczasowych tablic – 180,5 zł). Jeżeli zaś zatrzymamy obecne tablice zapłacimy przy rejestracji jedynie 81 zł.

Warto pamiętać, że od 31 stycznia 2022 r. możemy czasowo wyłączyć nasz pojazd z ruchu i zmniejszyć tym samym obciążenia wynikające z ubezpieczenia.

W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu wiąże się z przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Do 31 stycznia 2022 r. czasowo można było wycofać z ruchu wyłącznie samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.